Son Konu

Köpeğe İlaç Yazmayan Doktorlara Soruşturma Açıldı: 'Köpeğe O İlacı Yazmak Suç Olurdu'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-483e2a8159dd7d560766bf693f3d03b1bbc6696b.jpg

İstanbul Bayrampaşa'daki Cevatpaşa Aile Sıhhati Merkezi'ne giden Aynur E.'nin "Köpeğimin tedavisi için lazım" dediği, halüsinasyonlara neden olan ve reçetesiz satılmayan ilacı SGK üzerinden yazmayan tabipleri şikayet etmesi üzerine hekimler hakkında soruşturma açıldı.

İstanbul Bayrampaşa’da, Cevatpaşa Aile Sıhhati Merkezine giden Aynur E., "Köpeğimin tedavisi için lazım" dediği, araç tutmalarına karşı kullanılan, yüksek dozlarda delirium ve halüsinasyonlara neden olan, reçetesiz satılmayan ilacı, Toplumsal Güvenlik Kurumu (SGK) üzerinden yazdırmak istedi.

Hürriyet'ten Aydemir Kadıoğlu'nun haberine nazaran, Aile tabibi Dr. Faruk Çolakoğlu’na ilacı veterinerin önerdiğini lakin reçeteli olduğu için alamadığını söyledi. Dr. Çolakoğlu da "Sizin üzerinizden köpeğe ilaç yazamayız" diyerek Aynur F.’nin dışarı çıkmasını istedi.

İlacı yazmayınca CİMER'e şikayet etti

Aynur F., sonraki günlerde tıpkı sıhhat merkezindeki öteki hekimlerden da ilacı yazmasını talep etti. Tüm tabiplerden olumsuz karşılık alan Aynur F., Cumhurbaşkanlığı İrtibat Merkezi’ne şikâyette bulundu. Dr. Faruk Çolakoğlu ve öbür bir hekim hakkında soruşturma başlatıldı.

"Kötüye kullanımı mümkün olan bir ilaç"

Dr. Faruk Çolakoğlu olayla ilgili şöyle konuştu:

"Yaşanan olay çok trajikomik, Levent Kırca skeçleri üzere. Ben 'İlacı yazamayız' dedim ve kendisinin diğer bir şikayeti yoksa, odadan çıkmasını istedim. Hanımefendinin istediği ilaç denetime tabi bir ilaç, berbata kullanımı mümkün olan bir ilaç. Ki devlet de bunu bildiği için denetime tabi ilaçlar listesine koydu. Olağan hastalara yazarken bile nitekim muhtaçlığı var mı diye düşünürken, köpeğe o ilacı yazmak cürüm olurdu. Bir de bu ilacı yazmak SGK’yı dolandırmaya girer, sonuçta muhtaçlık dışında ve emeli dışında yazılmış bir ilaç olur."

Aynur F. ile davalık olan aile doktoru Muhammet Şahin de daha evvel bu kişi hakkında 'Beyaz Kod' verdiğini aktararak "Sağlık merkezimizde aşı yok, hanımefendi dedim. 'Neden aşı yapmıyorsunuz' diye buraya gelerek olay çıkarttı. Bizlere hakaretler etti. 'Siz padişah üzeresiniz, terbiyesizler' üzere kelamlarından ötürü davalık olduk" dedi.

Üst Alt