Son Konu

Video Oyunları Artık Resmi Olarak Eğitim Sistemine Girdi

makaleci

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
455e2d3f48c133709358602fd1cfd034_1554789677-b.jpg

Espor Resmi Olarak Amerika Eğitim Sisteminde

4635-0-e23cc636e7a12849fecdbf7f44b434c4.jpg
Espor en süratli büyüyen seyirci sporudur. Amerika'da o kadar çok tanınan oldu ki tesiri, sekiz eyalette legal bir lise sporu olarak ABD eğitim sistemine girmesine neden oldu.

Connecticut, Georgia, Kentucky, Massachusetts ve Rhode Island, bu hareketin kökeni oldu. Ulusal Devlet Lisesi Dernekleri Federasyonu'na nazaran Alabama, Mississippi ve Texas Charter da katıldı.

Espor yalnızca genç neslin ilgisini değil, klâsik spordan gelen bireylerinde dikkatini çekmeye başladı. O denli ki, ABD'de NFL Hall of Fame oyun kurucusu Steve Young ve eski NFL oyuncusu Jerry Rice, Atlanta'da bir espor salonunu yapmak için Young’ın kuruluşundan para topladı.

3.500 metrekarelik arena Atlanta'da talebeler için fiyatsız bir menşe olacaktır. Johnson STEM Aktiflik Merkezi'nin bir modülü olarak birebir vakitte espor eksperleri Skillshot Media tarafından da finanse edildi. Şirketin lideri Todd Harris, "Espor, disiplin, grup çalışması ve güzel bir sportifliğin yanı sıra STEM'in becerilerini de geliştiriyor. Bu yeni alan ve iştirak, lokal topluluğa erişimi büyük ölçüde genişletecektir." dedi.
4635-2-e23cc636e7a12849fecdbf7f44b434c4.jpg
Espor, Felix Kjellberg üzere çevrimiçi oyuncuların kazandığı dev kitlelerin bir modülü olduğu için son yıllarda nitekim tanınan oldu.

Oyun oynamanın içtimaî ciheti tıpkı devirde hareketin değerli bir cephesidir. Hem çevrimiçi hem de çevrimdışı turnuvalar, oyunculara misal düşünen bireylerle arkadaşlık kurma fırsatı verir. Başkaca, oyunlarını izleyerek bir izleyici kitlesi inşa edenler, vlogging, esporlar ve velev umum iştiraklere ve fiyatlı promosyonlara çeşitlilik gösterebilirler.

Johnson STEM Aktiflik Merkezi'nin kurucusu ve sahibi olan Lonnie Johnson, "Her mektebin bir espor ekibini desteklemek için maddi asılları yok. Arenamız oyun meydanını düzleyecek ve eyalet şampiyonluğu için yarışmak isteyen herkese müsaade verecek." dedi.

Bununla birlikte, ABD müfredatına gönderilen esporların yükselişi burada bitmiyor. Kimi üniversiteler artık görüntü oyunları için burs sunmaktadır. Bunlar arasında New York Üniversitesi ve Kaliforniya Üniversitesi, Irvine bulunmaktadır.

ABD'de başlayan bu durum yerküre umumunda yayılabilir mi bilemiyoruz. Devletimizde esporun eğitim sistemine dahil edilmesi laf konusu olursa bu mevzu hakkında neler düşünürsünüz? Tefsirlerinizi bekliyoruz.

Üst Alt