Son Konu

Jeff Bezos Gelecek Ay Uzaya Uçuyor

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
kiPgdt8t9KSlWyiGVqC3_07_f7721f9ef2cd52a273918952313cf6dd_image.jpg

Uzay, çoğumuzun asla ulaşamayacağı bir yerdir. Alışılmış ki Jeff Bezos, Amazon CEO'su olarak misyonundan ayrıldıktan sonra uzayın boşluğuna bir roket yollayarak insanları oraya götürmeyi planlıyor.

Bezos, 20 Temmuz'da bir Instagram görüntüsüyle gezegenden süreksiz olarak ayrıldığını duyurdu ve kendisinin ve kardeşi Mark Bezos'un Bezos'un uzay şirketi Blue Origin tarafından inşa edilen New Shepard roketinin mürettebatının bir kesimi olacağını açıkladı.

Bezos, gönderisinde "Dünyayı uzaydan görüyorsunuz ve o sizi değiştiriyor. Bu gezegenle, insanlıkla olan bağlantınızı değiştiriyor. Bu tek bir Dünya" dedi. "Bu uçağa binmek istiyorum zira hayatım boyunca yapmak istediğim şey bu. Bu bir macera. Benim için çok değerli."

Bezos kardeşlere, 12 Temmuz'da sona erecek olan ve bir biletin fiyatının şu anda 2,8 milyon dolar olduğu bir çevrimiçi açık artırmanın kazananı da katılacak. Kalkış, roketin mürettebatını deniz düzeyinden 62 mil yükseklikteki Kármán çizgisine götürecek ve Dünya'nın eğriliğinin hayatta bir defa görülebilecek bir imgesini sunacak. 

Seyahat tamamlandıktan sonra, mürettebat kapsülü güçlendiriciden ayrılacak ve paraşütlerin yardımıyla Batı Teksas çölüne inecek. Tesla'dan Elon Musk ve Virgin'den Richard Branson'ın hepsinin, bu türlü bir tecrübesi karşılayabilecek derin nakit rezervlerine sahip herkese uzay turizmi sunmak için kendi teşebbüsleri olduğu için, uzayı hedefleyen tek milyarder Bezos değil.

Üst Alt