Son Konu

“2030 ’a kadar Ay ’a geri dönebiliriz”

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Eski astronot Thomas Reiter, Avrupa Uzay Ajansı ’nın gelecek planlarını DW ’ye anlattı Reiter, insanoğlunun 2030 ’a kadar Ay ve Mars ’a gidebileceği kanısında h3Gelecek yıllarda uzay yolculuğunda ne tür gelişmeler bekliyorsunuz?h3Reiter: Avrupa Uzay Ajansı (ESA) araştırma konusunda üç gaye belirledi: Ilk Önce Dünya yörüngesine yakın misyonlar Yani bu şu anda Milletlerarası Uzay İstasyonu anlamına geliyor Burada tüm insanlığın yararına olacak ve gelecek keşifler için fırsatlarımızı geliştirecek bilimsel çalışmalar yapılıyor İkincisi tabii ama Ay İnsanların önümüzdeki 10 yılın ikinci yarısında Ay yüzeyine her yerde dönebileceğini umut ediyorum Bu fazla gerçekçi görünüyor Ancak tabii oysa uluslararası açıdan işbirliği yaparsak gerçekleşebilir Üçüncü kasıt Mars Bu uzun vadeli bir olanak şu anda komşu gezegeni tanımak için orada robotlarla çalışıyoruz Şu gibi soruları yanıtlamaya çalışıyoruz: çok eskiden bu gezegende hayat var mıydı ya da şimdi var mı? Mars'a gelecekte insanlı misyonlara hazırlık yapılmasının en kayda değer nedenlerinden biri bu Ancak o zamana değin birazcık zaman alacağı kanısındayım Avrupa Uzay Ajansı, acilen ExoMars Misyonu için çalışıyor Bu amaçla gelecek sene birkaç uçuş gerçekleştirilecek İki sene sonradan Mars yüzeyine bir uzay aracı indirilmesi planlanıyorhttp:bilgilihocamcominternaldatas2030akadarayageridonebiliriz5c2f618dec217h3Peki birincil insan Mars'a ne süre inecek?h3Reiter: Bunu kesin olarak anlatmak zorlama ancak veri ve gelişmemiz ışığında Ay'a geri dönüş ve Mars'a gezi önümüzdeki 10 yılın ikinci yarısında olabilir Yani Ay'a geri dönüşümüzü 20252030 arası görüyorum Natürel oysa bütün partnerler aynı fikirde olan olup işbirliği yaparsaThomas Reiter, uzay yürüyüşü yapan birincil Alman astronottu 1995 eylül ayından 1996 şubat ayına dek Rus MIR istasyonunda görevliydi 2006'da uzaya geri döndü ve ESA'nın Milletlerarası Uzay İstasyonu'ndaki birincil uzun süreli misyonunda yer aldı Reiter, günümüzde ESA'nın İnsanlı Uzay Yolculuğu ve Misyonları Direktörlüğü'nü yönetiyorh3Almanya, Avrupa Uzay Ajansı'nın projelerinde kayda değer bir rol oynuyor mu?h3Reiter: Şüphesiz Almanya, Milletlerarası Uzay İstasyonu programlarının en dinç destekçisi Bütçenin yüzde 37'si Almanya'dan geliyor Almanya'nın bizi daha da destekleyeceğini düşünüyorum fakat bu, bu projede yer alan diğer aza ülkeler için de geçerli 22 aza ülkeden 11'i Uluslararası Uzay İstasyonu programına dâhil Almanya burada manâlı bir rol oynuyor ve yalnızca Milletlerarası Uzay İstasyonu konusunda değil gelecekteki öteki araştırma projelerinde de bizi destekleyeceğini umuyorumEleştirenler, uzay yolculuğuna ayrılan milyarların Dünya'da daha iyi kullanılabileceğini savunuyor “Bu parayı mesela mülteci krizi gibi Dünya ile ilgili sorunlara harcamak daha iyi olmaz mı? diye soran insanlara ne dersiniz?Reiter: Bu kayda değer ve haklı bir soru Tabii fakat şu anda sığınmacı kriziyle fazla engebeli bir durumdayız Fakat uzun vadede de iklim değişikliği gibi sorunlarla uğraşmak zorunda kalacağız Bunlar insanlığın ele alması gereken sorunlar Ve ben bunu yaptığımıza inanıyorum Bu bilhassa Avrupa Uzay Ajansı ve partnerleri için geçerli Hemen yarın sonuçlarını göremezsiniz ama bu geleceğe karşın bir hazırlık bu nedenle uzay yolculuğuna ayrılan paranın bir yatırım olduğunu düşünüyorum Yatırım laf konusu olunca sadece yarın ya da gelecek hafta olanlar göz önünde bulundurulmamalı, 10 veya 20 sene sonra olacaklar da düşünülmeli bu nedenle yatırımlarımızı önemli görüyorumKaynakhttp:wwwntvcomtrteknoloji2030adekayageridonebiliriz,0bZKijXnEW9bHHmGJjlpQ sizlere bilgilihocamcom farkıyla sunulmuştur

Üst Alt