Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Allah’a kulluk edin diyen peygamber kimdir?

moderatör

Yönetici
Mesajlar
1,835
Tepkime puanı
1
Puanları
6
Yaş
33

Nahl Suresi 90 Ayet neyle ilişkilidir?​

Ayet meali:“Şüphasiz Allah, adaleti, ihsanı, akrabaya yardımı emreder. Çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.” anlamındadır.

Nahl suresi kuranda kaçıncı sure?​

Nahl Suresi (Arapça: سورة النحل), Kur'an'ın 16. suresidir. Sure 128 ayetten oluşur. Medine döneminde yazılmış olan son üç ayetin dışındakiler Mekke döneminde indirildiğine inanılmaktadır. Sure ismini 68. ayetinde geçen ve bal arısı anlamına gelen 'nahl' kelimesinden almıştır.

Nahl süresi ne demek?​

Sûre, adını 68. âyette geçen “en-Nahl” kelimesinden almıştır. “en-Nahl” bal arısı demektir. Sûrede başlıca, kâinatta Allah'ın varlığını ve birliğini gösteren deliller, vahiy, öldükten sonra dirilme gibi konular yer almaktadır.

Nahl Suresi 90 ayet hangi islam hukuku?​

“Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.” meâlindeki Nahl Sûresi 90. âyeti, müellife göre hayır ve şer kavramlarını en kapsamlı bir şekilde ortaya koymaktadır.

Nahl suresi ne için okunur?​

Nahl Suresi'nin faziletlerine gelince; sureyi okumak ve anlamak insana büyük bir huzur verir. Kendisi ile yüzleşmesini sağlar. Herhangi bir hastalığı varsa sureyi okumak Allah'ın şifa kapılarını aralar ve kişi tez zamanda şifasına kavuşur. Ayrıca bir kimsenin şifa bulması için de okunabilmektedir.

Nahl Suresi kaç sayfadan oluşur?​

Nahl Suresi, Kur'an-ı Kerim'de 14. cüzde yer alır. Nahl Suresi kaç sayfadır? Nahl Suresi, Kur'an-ı Kerim'de toplam 15 sayfa içinde yer alır.

Innallahe ye muru bil adli vel ihsan ne demek?​

İnnallâhe ye'muru bil adli vel ihsâni ve îtâi zîl kurbâ ve yenhâ anil fahşâi vel munkeri vel bagy(bagyi), yeizukum leallekum tezekkerûn(tezekkerûne). Şüphesiz Allah, adaleti, iyilik yapmayı, yakınlara yardım etmeyi emreder; hayâsızlığı, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.

Şuara Suresi neye iyi gelir?​

Şuara suresini okuyan kişilerin sevapları artmaktadır. Hatta rivayete göre Şuara Suresini okuyanlar İsa'yı yalanlayanların ve Muhammed'i tasdik edenlerin adetlerinin on katı kadar sevap kazanırlar. Şuara Suresi'nde Allah'ın birlik ve beraberliği, peygamberlik, vahiy ve ahiret inancı gibi durumlar anlatılmaktadır.
 
Üst Alt