Son Konu

Çocuklarda Astım / Astımlı Çocuk

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Çocuklarda Astım Astımlı Çocuk Çocuğunuzda devamlı öksürük,hava değişiminde rahatsız olma veya baharda hapşurmalar varsa bir doktora başvurmanızda avantaj varBuyurun meleklerim çocuklarda astım: 1548117142 1548117142 cocuklardaastimastimlicocuk5c4fea1469dd2cocuklardaastimastimlicocuk5c4fea1469dd2 cocuklardaastimastimlicocuk5c4fea1469dd2 Çocuklarda Astım Astımlı Çocuk Astım nedir? Astım, hava yollarının çeşitli uyaranlara artmış yanıtının laf konusu olduğu, tekrarlayıcı, kendiliğinden ya da çare ile en ince ayrıntısına kadar veya kısmen geri dönüşümlü öksürük, hırıltı, solunum yetmezliği gibi belirtilerinin yer aldığı bir hastalıktır Niçin olur? Çocukluk çağında % 90 oranında allerjik kökenli olduğu bilinmektedir Yıl boyu maruz kalınan ev içi allerjenlerin bronşlarda yarattığı allerjik iltihabi koşul, soğuk hava, alıştırma, viral solunum yolu enfeksiyonları, kimyasal buharlar, hava kirliliği ve sigara dumanı gibi nonspesifik uyaranlarla bağlantı sonucu astım belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur Bunun yanında spesifik olarak allerjinin söz konusu olduğu konut dışı allerjenlerle bağlantı sonucu genellikle mevsimsel olarak benzer tablo gözlenmektedir Nasıl seyreder? Astım tanısı alan çocukların çoğunun hayatın birincil 2 yılında belirti verdiği saptanır Ilk yıllarda öksürük ve hırıltının başlıca uyaranı viral solunum yolu enfeksiyonlarıdır Bu yaşlarda akciğerlerin gelişiminin henüz tamamlanmamış olması, küçük hava yolu çaplarının sıcacık, kıkırdak dokunun az olması, tekrarlayıcı bronş daralmasına katkıda bulunur Dört beş yaşlarında akciğerlerin gelişiminin tamamlanması ile erken yaşlarda astım belirtileri bildiren çoğu çocukta klinik olarak düzelme gözlenmektedir Düzelmeyen bir grup hasta ve daha geç astım tanısı almış çocukların bir kısmı da buluğ çağı çağında klinik bir iyilik dönemine girerler genelde çocukluk çağında astım tanısı almış hastaların takriben %5060'ı buluğ çağı döneminde iyileşirler İyileşen olguların bir bölümü orta yaş döneminde baştan hastalık belirtileri göstermeye başlayabilmektedirler Nasıl teşhis edilir? Astım tanısı koymada en kıymetli tanı aracı öyküdür Öksürük, hırıltı ve ya da solunum yetmezliği belirtilerinin gece kötüleşmesi kuvvetle astımı düşündürür Yattıktan sonradan veya sabaha aleyhinde takriben 30 dakika süreyle aralıksız ve bronş genişletici ilaçlara olumlu cevap veren öksürük somurtkan kanıt edilene kadar astım kabul edilmelidir Akciğer fonksiyonları nasıl değerlendirilir? Astımda akciğer fonksiyonlarının ölçülmesi gerek tanı gerekse tedaviye yanıtın değerlendirilmesi açısından büyük yük taşır Spirometre ile ölçülen solunum fonksiyonlarında engebeli nefes verme sırasında yapılan ölçümlerin sağlıklı bireylerle yapılan karşılaştırılması ve tedavi ile bu değerlerin göstermekte olduğu düzelme değerlendirilmektedir Allerji nasıl belirlenir? Astıma niçin olması olası allerjinin hangi maddeye karşı geliştiğinin saptanmasında allerji cilt testleri kullanılır Ön kol ön yüzüne ya da sırta delme metodu ile uygulanan deri testinde ciltteki kızarma ve kabarmanın şiddetine göre değerlendirme yapılıp, hastanın neye allerjisi olduğu saptanmaktadır Allerji deri testi uygulamasının olası olmadığı, 3 yaş altı çocuklar, yaygın allerjik egzaması olan hastalar, antihistaminik içeren ilaç kullanmakta olanlar, ciltte dermografismus adı bahşedilen cilde depresyon sonucu kabarma reaksiyonu verenlerde, kanda spesifik immünoglobulin E düzeyi saptanması yöntemiyle allerjen tespiti yapılabilir Astım nasıl çare edilir? Tüm allerjik hastalıklarda olduğu gibi astımda da birinci basamak tedavi alleji geliştirilmiş olan maddeden uzak durmaktır Uygun öneriler doğrultusunda alınacak çevre önlemleri ile rahatsızlık belirtilerinin ve bronşlardaki fazla duyarlılığın belirgin derecede azalması mümkündür Çevre önlemlerinin yeterli olmadığı, hap tedavisinin yerinde görüldüğü hastalarda havayolu ile akciğerlere çekilip bronşları deva olan sprey ilaçlar kullanılmaktadır Bunlar sadece bronşları gevşetici özelliğe sahip rahatlatıcılar ve allerjik iltihabın yarattığı fazla bronş duyarlılığını eksilmek aracılığıyla çare edici özelliğe sahip olanlar olarak ikiye ayrılabilir Son yıllarda bu amaca karşın kana karışma oranı en aza kesilmiş, kortizonlu ilaçlara özgü alt etkileri ağızdan alınanlara kıyasla fazla çok az olan yeni nesil kortizon bazlı sprey ilaçlar geliştirilmiştir Allerjinin bronşlarda yapabileceği daimi hasarı önlemede tek seçenek olarak sunulan bu ilaçlarla astım belirtileri en üye indirilmektedir  

Üst Alt