Son Konu

Üniversite Öğretim Elemanlarının Kadrolarının Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Düzenlenmesi İptal Edildi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-44be60ba259c740cb5b6ce4a8544555e882154b3.jpg

Anayasa Mahkemesi, hekim öğretim üyesi, doçent, profesör ve araştırma vazifelisi unvanlı akademisyen işçi takımlarının iptaline yahut ihdasına ait cumhurbaşkanlığı kararnamesini iptal etti.

Resmi Gazete'de yer alan karara nazaran, CHP, 27 Temmuz 2020 tarihli ve 65 numaralı Bazı Yükseköğretim Kurumlarına Takım İhdas Edilmesine Ait Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin 1. hususuyla birtakım takımların ihdas edilerek, 2 numaralı Genel Takım ve Adabı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'nin ilgili kısımlarına eklenmesinin Anayasa'ya karşıt olduğunu ileri sürerek, Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Müracaat dilekçesinde, kuralın yetki yönünden cumhurbaşkanlığı kararnamelerinin sonlarını aştığı, üniversitelerin merkez teşkilatında genel yönetim temellerine nazaran yürütülmekte olan kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve daima misyonları ifa eden hekim öğretim üyesi, doçent, profesör ve araştırma vazifelisi unvanlı akademisyen çalışana ait bu takımların iptaline yahut ihdasına ait kararların kanunla düzenlenmesi gerektiği belirtildi.

Başvuruyu kıymetlendiren Anayasa Mahkemesi, kararnamenin ilgili kısmının anayasaya alışılmamış olduğuna ve iptaline hükmetti.

Üst Alt