Son Konu

Salgın Döneminde Göreve Gelen Dördüncü Bakan: Brezilya'da Bir Kez Daha Sağlık Bakanı Değişiyor

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-fbc6aa3c623fa99159b3103dc75a7f5856c06600.jpg

Yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle güç bir periyottan geçen Brezilya'da, salgın başladığından beri dördüncü sıhhat bakanı misyona gelecek.

Brezilya Devlet Lideri Jair Bolsonaro, Brezilya'da yayın yapan Foco do Brasil'e yaptığı açıklamada, salgın devrinin üçüncü ve en uzun müddetle sıhhat bakanlığı misyonunu yürüten Eduardo Pazuello'nun yerine bu vazifesi Brezilya Kardiyoloji Birliği Lideri Marcelo Queiroga'nın üstleneceğini bildirdi.

Devlet lideri Bolsonaro açıkladı

Bolsonaro, Pazuello'nun vazifesini yeterli bir biçimde yerine getirdiğini belirterek, "Queiroga ile görüşmemiz çok güzel geçti, onu birkaç yıldır tanıyorum, yeni tanıştığım birisi değil. Bana nazaran, Pazuello'nun bugüne kadar yaptıklarını sürdürerek yeterli bir iş çıkaracak tüm donanıma sahip." tabirlerini kullandı.

Queiroga'nın bakanlık misyonunun gün içinde resmi gazetede yayımlanması ve birkaç hafta içinde resmi olarak misyonu teslim alması bekleniyor.

Vazifeye gelen dördüncü sıhhat bakanı

Marcelo Queiroga, bakanlık vazifesini devralmasıyla, Covid-19 salgınının başlamasının akabinde ülkede bir yıldan kısa bir müddet içinde vazifeye gelen dördüncü sıhhat bakanı olacak.

Eski Brezilya Sıhhat Bakanı Henrique Mandetta, salgına karşı tavrı nedeniyle Bolsonaro ile anlaşamadığı için 16 Nisan 2020'de vazifesinden alınmış, onun yerine bakanlık misyonuna getirilen Nelson Teich de misyonda bir ayını tamamlamadan 15 Mayıs 2020'de istifa etmişti.

Her iki bakan da Bolsonaro'nun salgının boyutunu küçümseyen ve karantina önlemlerine karşı tutum alan tavrı nedeniyle devlet lideri ile uyuşmazlığa düşmüştü.

Teich'in istifasıyla, evvel vekaleten sıhhat bakanlığı misyonuna getirilen Pazuello, 17 Eylül 2020'de resmi olarak sıhhat bakanlığı misyonunu üstlenmişti.

Sıhhat alanında tecrübesi bulunmayan asker kökenli Pazuello, salgının en çok etkilediği ülkelerden Brezilya'da, bu periyotta en uzun mühlet vazifede kalan sıhhat bakanı olmuştu.

Üst Alt