Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Amerikan Park muayeneden geçer mi?

moderatör

Yönetici
Mesajlar
1,835
Tepkime puanı
1
Puanları
6
Yaş
33
 1. Amerikan Park muayeneden geçer mi konusunda en net ve doyurucu bilgiyi bu sayfada bulacaksınız.

  Neden Amerikan Park demişler ?​

  Amerikan Park denilen şey turuncu sinyal lambalarının sürekli olarak yanar halde olmasıdır. Normalde bizim ülkemizde satılan araçların sinyalleri sönüktür ve gerek duyulunca siz sinyali kullanmaktasınız.

  Amerika’da ise sinyal lambaları hep yanık durumdadır. Sinyal verdiğiniz zaman yanık durumdan yanıp söner duruma geçer. Sürücüler aracın sinyal verdiğini yanıp sönmesinden anlarlar. Amerikada Amerikan park sistemi mecburidir.

  Bu uygulamayı ülkemizde yapsanız diğer sürücülerin kafası karışabilmektedir. Amerika’da herkeste olduğu için sorun olmamaktadır.

  Bu sisteme Amerikan Park denilmesinin sebebi, bu uygulamanın Amerika’da zorunlu olmasıdır. Dünyanın çoğu ülkesinde ise zorunluluk bir yana bu tür uygulamalar trafiği tehlikeye atacağı için yasaktır.

  Peki Amerika’de neden bu uygulama zorunlu ?​

  İstandinav ülkeleri ile Kanada ve ABD’nin kuzey kesimlerinde bazı mevsimlerde gündüz bile yeteri kadar aydınlık olmamaktadır. Ayrıca ABD’de akşamları da yoğun bir trafik olmaktadır. Araçlar karanlıkta veya yetersiz ışıkta daha belirgin görünsün diye sinyal lambaları belirgin bir turuncu renge sahiptir ve hep yanık durumdadır.

  Çoğu Avrupa ülkesinde, bizim ülkemizde ve dünyanın bir çok yerinde sinyal lambalarının sürekli yanması mevzuata aykırı bir uygulamadır. Gün ışığının yeterli olduğu ve araçların genelde gündüz kullanıldığı ülkemizde Amerikan Park sisteminin bir faydası yoktur ayrıca diğer sürücülerin kafasını karıştırmaktadır.

  Bizim ülkemizde Amerikan Park sisteminin tercih edilme sebebi başkasında olmayan bir şeyi kendi aracına taktırma ve biraz da Amerikan filmlerine özentidir. Eğer dikkatli bir izleyici ve araba meraklısı iseniz kovalamaca sahnelerindeki turuncu sinyal lambalarının sanki far gibi sürekli yanık olduğunu siz de fark etmişsinizdir.

  Araçtaki sinyal lambasının sürekli yanması, kuvvetli ışık vermesi gibi şeyler bazılarınca havalı görünmektedir.

  Amerikan Park muayeneden geçer mi?​

  Amerikan Park sisteminin muayeneden geçip geçmeyeceği bu uygulamanın nasıl yapıldığına bağlıdır. Eğer aracın kendi yazılımında bu sistem varsa veya yazılımına sonradan eklenebiliyorsa ve sistemin devre dışı bırakılması tek düğmeye basılarak yapılabiliyorsa Amerikan Park muayeneden geçebilmektedir.

  Fakat ülkemizdeki Amerikan Park uygulamaları çoğunlukla aç/kapa sı olmayan modüllerle yapıldığı için onlar muayeneden geçmez. Bu tür bir modül ile aracı muayeneye sokarsanız “ağır kusur” sayılır ve modül sökülmedikçe muayeneden geçmez.

  Hangi Amerikan Park’lar muayeneden geçer, hangileri geçmez ?​

  1. Amerikan Park uygulamasının yaygın bir yolu ucuz taş direnç modüller kullanarak sinyal lambalarının sürekli yanmasını sağlamaktır. Bunların aç/kapa durumları olmadığı için muayeneden geçmezler.
  2. Ayarlı Amerikan Park modüllerinde sinyal ışığının parlaklığı ayarlanabilmekte ve istenildiği zaman devre dışı bırakılabilmektedir. Devre dışı bırakıldığı zaman aracı muayeneye soktuğunuz zaman araç muayeneden geçebilmektedir.
  3. Bazı araçların gizli özellikleri yazılımda değişiklik yapılarak Amerikan Park sistemini aktifleştirmeyi sağlamaktadır. Bu tür araçların muayeneden geçip geçmeyeceğinin bir garantisi bulunmamaktadır.
  4. Sinyallerdeki duyu çift duya çevirdiğiniz zaman ekstradan modül kullanmaya gerek kalmadan sinyal lambalarının sürekli yanmalarını sağlayabilirsiniz fakat aracınız bu şekilde muayeneden geçmez.
 
Üst Alt