Son Konu

TSMC Zammı, İşlemci ve Ekran Kartı Fiyatlarını Artırabilir

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
tsmc.jpg

En büyük dış kaynak yarı iletken üretim tesisi TSMC, memleketler arası çapta yaşanan çip krizinden dolayı müşterileriyle olan kontrat fiyatını yüzde 20 kadar daha artırıyor. Ayrıyeten Tayvanlı üretim devi fırsattan istifade 12 aylık devirde yüzde 10 daha artırım yapmıştı. Bu Malezya artan Covid-19 olayları nedeniyle yaşanan üretim yavaşlığından sonra işlemci ve ekran kartı pazarına vurulan ikinci büyük darbe diyebiliriz.

24 Ağustos’ta Tayvan İktisat Bakanı Wang Mei-Hua, yapmış olduğu açıklamayla çip derdinin yıl sonuna kadar çözülmesini sağlanacağı konusunda ABD ve ABD merkezli şirketlere teminat vermeye çalışmıştı. Lakin şu anki durum maalesef aksini söylüyor, birçok dev şirket 2022 yılında da krizin devam edeceğini öngörmekte.

TSMC üretim bedeli artışını müşteriye nazaran belirleyecek. Bu nedenle bütün yarı iletken piyasası etkilenecek diyemesek de büyük devler için hayli makûs bir durum. Yalnızca yeni jenerasyon 7 ve 10nm değil, eski üretim süreçleri de fiyat artışından daha ağır bir formda nasibini alacak. Ne yazık ki halihazırda fiyatlar nedeniyle zati güçlü donanımlara erişmekte zorlanan bilgisayar tutkunlarını TSMC’nin bu atılımı üzecek üzere gözüküyor.

Üst Alt