Son Konu

Manavgat'ta Yangını 12 Yaşındaki Çocuk Çıkarmış

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-c03febab7832c904625669987aefa9c9f0aeee61.jpg

Manavgat'ta 28 Temmuz'da başlayan orman yangını ile ilgili soruşturmada, yangını 12 yaşındaki bir çocuğun çıkardığı tespit edildi. Gözaltına alınan çocuk, tabirinde ormanı yaktığını kabul etti.

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine nazaran, Antalya'nın Manavgat ilçesinde meydana gelen orman yangını 12 yaşındaki M.A.T. isimli çocuğun çıkardığı tespit edildi. Gözaltına alınan çocuk, tabirinde ormanı yaktığını kabul ederek, "Annem ve babam ayrılacaklarını söylediği için psikolojim bozulmuştu, başımda ormanı yakma planım vardı” dedi. İsimli denetim kararıyla hür bırakılan M.A.T,'nın yurda yerleştirilmesine hükmedildi.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 28 Temmuz'da başlayan orman yangınlarıyla ilgili Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada Çarşamba günü 16 yaşındaki C.Y. tutuklanmıştı.  C.Y'nin ormanı yakan değil, yakması için azmettiren kişi olduğu öğrenildi.

İtiraf etti

Manavgat'taki orman yangınını çıkaranın ise 12 yaşındaki M.A.T. olduğu savcılık tarafından tespit edildi. Gözaltına alınan ve 2 Ağustos'ta Manavgat Adliyesi'ne çıkarılan 12 yaşındaki çocuk, tabirinde ormanı kendisinin yaktığını kaydetti. 2009 doğumlu olan ve Manavgat'ta ailesiyle birlikte oturan M.A.T. savcılıkta olayı şöyle anlattı:

"28 Temmuz tarihinde ablam ve kardeşim ile birlikte dayımlara kahvaltıya gittik. Saat 10.00 üzere konuta geldik. Sonra saat 13.00-14.00 sıralarında dışarıya çıktım. Başımda daha evvelce annem ve babamın durumu nedeniyle ormanı yakma planım vardı. Mutfakta bulunan çekmeceden aldığım mavi renkli bir çakmak ile ormana gittim. Biz bu ormanda daha evvelden hayvancılık yapmıştık. Bu sebeple ormanı biliyordum. Ormana gittiğimde yerde bulunan kurumuş çalılara etraftan biraz daha çalı ve kurumuş ot toplayarak çember haline getirdim ve elimdeki çakmakla orayı ateşe verdim. Beş dakika kadar orada kaldım. Yangın büyüdü. Ben ormanın yakınlarındaki oduncunun bulunduğu tarafa hakikat gittim ancak oduncuyu görmedim. Yangının istif halinde bulunan odunlara gerçek ilerlediğini görünce yangının daha fazla büyümesini engellemeye çalıştım. Lakin başaramayınca koşarak süratlice konuta gittim. Ormanı hiç kimseden talimat almadan kendi istediğim ile yaktım. Bu mevzuda birileri bana tehditte bulunmadı yahut yönlendirmesi olmadı. Ormanı yakmam konusunda kimse beni tehdit etmedi, aileme ya da bana ziyan vereceklerini söylemediler. Çok pişmanım.”

"Beni tutuklanan C. azmettirmedi"

Savcılık sorgusunda suça sürüklenen çocuk M.A.T'ye evvelki sözünde ormanı yakmasını C.Y'nin kendisine söylediğine ait beyanı anımsatıldı. Bu tabirinin yanlışsız olmadığını belirten M.A.T, “C.'yi, ablam Y. ile bir devir arkadaşlık yapmasından ötürü tanırım. Bu ormanın içinde C.'nin ablama sarıldığını ve öptüğünü gördüm. Ayrıyeten C. benim boğazımı sıkmıştı. Bu nedenden ötürü C.'nin ismini verdim. Sözüm alındığı sırada korktuğum için kendimi korumak maksadıyla bu türlü bir beyanda bulundum” dedi. M.A.T. lakin 16 yaşındaki C.Y'nin daha evvel kendisine Sarılar Mahallesi'ndeki ormanı daha evvelce yaktığını söylediğini söz etti.

"Anemle babam ayrılacaktı"

Manavgat 1. Sulh Ceza Hâkimliği'ne çıkarılan çocuk, buradaki sözünde de “Annem ve babam ayrılacaklarını söyledikleri için psikolojim bozulmuştu, bu nedenle konuttan çakmak aldım. Aklımdan ormanı yakmak geçti. Psikolojimin bozulma nedeni yalnızca annem ve babamın ayrılacak olması değildir. Ayrıyeten ilkokul 1'de arkadaşlarım beni dövmüştü. Bu nedenle de psikolojim bozulmuştur” diye konuştu.Daha evvel küçük bir köpeği güzelleştiren biri olduğunu belirten çocuk, “Adı Duman'dı. Ayrıyeten diğer bir köpeği de sahiplenip iyileştirdim. Aslında uygun bir beşerim. Hayır işledim. Günahlarım da vardır biliyorum, içeride mahpusta kalacaksam bunun mühletini azaltmak sizin elinizdedir” dedi.

Özgür bırakıldı, yurda yerleştirildi

Hâkimlik, sorgu sonucunda çocuğun “kasten orman yangınına neden olma” hatasından yurt dışına çıkmamak halinde isimli denetim altına alınmasına karar verdi. Olayda toplumsal vahamet bulunduğunu belirten hâkimlik, çocuğun ailesi hakkında danışmanlık önlemi, çocuk hakkında ise eğitim önlemi uygulanmasına, ayrıyeten çocuğun resmi bir yurda yerleştirilmesine karar verdi.

Üst Alt