Son Konu

Kumru

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
kumru.jpg

Kumru Tanımı İçin Materyaller

Ekmeği için:
  • 1 kg un
  • 400 ml ılık süt
  • 1 paket yaş maya
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 1 çay bardağı sıvı yağı
  • 2 dolu yemek kaşığı eritilmiş tereyağı
  • 1 yumurta
  • 1,5 tatlı kaşığı tuz
  • 1 paket kabartma tozu
Üzeri için:
  • 2 yemek kaşığı pekmez
  • 1 su bardağı su
  • 300 gram susam
İç harcı tercihe bağlı;
  • Hellim peyniri, sucuk, ketçap, domates olmazsa olmaz ( ben mayonez, kornişon turşusu, salam ve sosis de kullandim )

Kumru Tanımı Yapılışı
Not EkleTanımı Yazdır
  1. Ilık sütün içerisine yaş mayayı ufalıyoruz.
  2. Şekeri, eritilmiş tereyağını, yumurtayı ve sıvı yağını da ekleyip güzelce karıştırıyoruz.
  3. Son olarak unu, tuzu ve kabartma tozunu ekliyoruz ve güzelce yoğuruyoruz.
  4. Hamurun üzerine streç sinema serelim ve pak bez ile üzerini örtelim, iki katına çıkana kadar dinlendirelim.
  5. Hamur dinlenirken iç harcının doğurama işerlini halledelim.
  6. Ben sucuk, tavuk salam, tavuk sosis, hellim peyniri, domates ve kornişon turşusu kullandım.
  7. Hamur dan mandalina büyüklüğünde bezeler yapalım.
  8. Yaklaşık 12 adet cıkıyo ( bezenin büyüklüğüne bağlı ).
  9. Kumru ekmeği halini verelim ve pekmezli suyun içine batıralım.
  10. Pekmezlenen bezemizi en son susama bulayalım ve tepsiye dizelim.
  11. Tepsiye koyarken lütfen aralık bırakın zira pişirme esnasında da çok kabaracaklar.
  12. Ben keskin bir bıçakla çizik attım kumru ekmeğime.
  13. Ekmekleri evvelce ısıtılmış fırında alt üst ayarda 180 derecede 30 dakika kadar pişirelim.
  14. Ekmekler pişerken şarküteri eserleri de tavada kızartınki ekmeğiniz fırından çıkar çıkmaz birinci sıcaklığı çıkınca çabucak hazırlayabilin.
  15. Sucuklari ve hellimi dilim halinde keselim.
  16. Dilim salamı ortadan ikiye bölelim, kornişonları da dilim dilim keselim uzunlamasına.
  17. Sosisleri ise evvel ortadan ikiye bölelim ve ince şeritler halinde keselim.
  18. Domatesleri de ince dilimler halinde keselim.
  19. Sos olarak da mayonez & ketçap tercih edebilirsiniz. Bu tanımı şiddetle tavsiye ediyorum.
Biraz vaktinizi alacak lakin inanın bu lezzete kıymet. Hayli bereketli ve ekmeği çabucak bayatlamıyor günlerce tazeliğini koruyor. Dilerseniz ekmekleri buzlukta da saklayabilirsiniz.

Üst Alt