Son Konu

UEFI Windows 10 USB hazırlama rehberi

tekin

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
uefi-windows-10-usb-hazirlama-rehberi.jpg

Uzun bir süredir evde olmanın oluşturduğu bazı olumsuz etkenler var. Bunlardan biri de kullanım süreleri ciddi şekilde artan bilgisayarlarımız. Son günlerde çokça duyduğumuz bilgisayarım yavaşladı, bir sorun var ancak çözemiyorum, tek çare format gibi çokça dile getirilen mesajların ilacı niteliğinde bir rehber hazırladık. UEFI Windows 10 USB hazırlama rehberi sizlerle.

UEFI nedir?

UEFI’nin tam açılımı “Unified Extensible Firmware Interface” yani Türkçesi “Birleşik Genişletilmiş Yazılım Arabirimi” dir. Eski BIOS’ların yerini alan yeni bir donanım yazılımıdır. Yeni nesil sistemlerde BIOS yerine UEFI kullanılır.

UEFI kurulum sayesinde disklerimizi GPT (GUID Partition Table) olarak biçimlendirebiliyoruz. Bu yöntem de 2 TB ve üstü diskleri tam kapasite ile kullanmamıza olanak sağlıyor. Dilerseniz çok uzatmadan ihtiyacımız olan şeyleri sıralayalım;

En az 4 GB kapasiteli USB bellek (tercihen USB 3.0)

Rufus yazılımı

– Windows 10 Sürüm 2004 Yapı 19041.264 x64 ISO dosyası indir

UEFI Windows 10 USB hazırlama rehberi

1. adım: Rufus yazılımı ve ISO dosyasını indirdikten sonra, belirttiğimiz özelliklerde boş USB belleğinizi bilgisayarınıza takın. Daha sonra Rufus’u açın. Karşınıza çıkan pencerede ilk olarak Windows 10 ISO dosyasını yazacağımız aygıtı seçelim.
uefi-windows-10-usb-hazirlama-rehberi-1.jpg
2. adım: İşlemi gerçekleştireceğiniz USB belleği seçtikten sonra Önyükleme seçimi adı altından indirdiğimiz Windows 10 ISO dosyasını seçiyoruz.
uefi-windows-10-usb-hazirlama-rehberi-2.jpg
3. adım: Sıradaki adımımızda imaj seçeneğini ayarlamamız gerekiyor. Burada Standart Windows Yüklemesi seçeneğini sabit bırakıyoruz. Disk bölüm düzeni kısmında GPT ve MBR olarak iki seçeneğimiz var.

Burada dikkat etmemiz gereken nokta; yeni nesil BIOS arayüzüne sahip bir cihazınız varsa GPT, eski nesil BIOS arayüzüne sahip cihazınız var ise MBR seçeneğini seçmeniz gerekiyor.

Hedef sistem ayarını da değiştirmemize gerek yok.
uefi-windows-10-usb-hazirlama-rehberi-3.jpg
4. adım: Biçimlendirme seçeneklerine geldiğimizde birim etiketi olarak USB’nize vermek istediğiniz yeni ismi yazın. Dosya sistemi ve ayırma birimi boyutu ayarını Rufus’un belirlediği varsayılan seçeneklerde bırakıyoruz.

Gelişmiş biçimlendirme seçeneklerinde ise “Hızlı Biçimlendir” ve “Genişletilmiş etiket ve simge dosyaları oluştur” seçeneklerini işaretli bıraktıktan sonra Başlat‘a basarak yazma işlemini başlatabiliriz.
uefi-windows-10-usb-hazirlama-rehberi-4.jpg
Yazma işleminin bitmesiyle beraber UEFI Windows 10 USB belleğimiz başarıyla temiz kuruluma hazır.
uefi-windows-10-usb-hazirlama-rehberi-5.jpg
5. adım: Windows 10 kurulumunu başlatmadan önce önemli bir ayar yapmamız gerekiyor. Cihazınızın BIOS ayarlarına girin. Burada yer alan AHCI Mode‘u etkinleştirin.
uefi-windows-10-usb-hazirlama-rehberi-6.png
6. adım: BIOS ayarlarından bilgisayarınızı USB’den başlatmanızı sağlayacak ayarı da hemen yapalım. BIOS’a girdiğinizde Boot sekmesine girin, karşınıza gelen listede USB diskinizi listenin başına getirin. F10 tuşuna basarak kaydedip sistemi yeniden başlattığınızda sisteminiz USB üzerinden çalışarak başlayacaktır.

Kurulum adımlarını takip ederek en güncel Windows 10 sürümüne sahip olabilir, sorunlarınızı temiz kurulum yaparak çözebilirsiniz.

UEFI Windows 10 USB hazırlama rehberimizi beğendiniz mi? Aklınıza takılan soruları yorumlarda belirtiniz.

Üst Alt