Son Konu

Su kenarında sakın yalnız bırakmayın!

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ibiza ’da kaldığımız tatil köyünün yüzme havuzunun yanından, restorana doğru yürüyorduk Havuzun etrafı fazla kalabalıktı Havuzun hemencecik sonunda bebekli ve küçük çocuklu aileler için takriben 2030 cm derinliğinde ikinci bir havuzcuk yapmışlardı Onun başı daha da kalabalıktı, anneler birbirleriyle sohbet ediyor, her hâlükarda göz uçlarıyla da çocuklarını yoklama ediyorlardı Pat Diye eşim Zuhal, “Havuzun dibinde çocuk var diye çığlık attı Hemencecik havuza girdim öyle sığdı ancak, atlamadım, zıpladım Koskoca bir adam, bebek havuzunun içine zıplayınca, tabii herkes de baktı ve bizim gördüğümüzü onlar da gördü Minicik bir bebek dipte yatıyordu, elleri yandan açık, yüz üstü Belinden kavrayıp dışarı çıkarttım, kısa bir öksürükten sonradan ağlamaya başladı hiçbir şey olmamışçasına Sudan çıkartışımı gören annesi ve diğer 20 dek bayan, etrafımı sardı Bebeğini elimden kapan anne, hem panikten keza de mutluktan ağlıyor, bir yandan da “Daima gözümün önündeydi, nasıl oldu anlamadım diye bilinçsizce durumu anlatmaya çalışıyordu Birkaç dakika kaybedilseydi çok antipatik gelişebilecek bir durum, büyük bir baht eseri mutlu sona kavuşmuştu
ABD ‘Safe Kids ’ kuruluşunun verdiği bir takım kriterler var:
* Bir çocuk su aşağı 2 dakika kalınca bilincini kaybeder
* Su altında kalan çocukta 46 dakika arasındaki bir sürede geri dönülmez beyin hasarı oluşmaya başlar
* Genelde çocuklar su altında 10 dakika kaldıktan sonra bulunurlarsa, maalesef yapacak o kadar bir şey kalmamıştır
*
35 cm ’lik suda bile boğulabilirler
Bebekler ve küçük çocuklar, yerine kadar 35 cm ’lik suda zeka boğulabilirler Kovalar, banyolar, şişme havuzlar, tuvaletler, leğenler ve jakuziler, çocukların hayatını tehlikeye atabilecek tuzakların başında gelir Natürel bunun yanına da denizler, nehirler ve göller de zaten bilinen, *korkulan yerler
*
En ağır bölgesi başı olduğu için, küçük çocuk, bir kovanın içine bakarken ya da tuvaletin içine içten uzanırken başının ağırlığından dolayı içeri düşebilir Maalesef içlerinde 20 lt *dek su olan kovalar veya güya su kapları çocuktan daha ağır oldukları için devrilmezler ve çocuk ne dek hareket ederse etsin kendini *kurtaramaz
*
Alarm ayarlamak en etkili çözüm
Kesinlikle kola takılan ya da özel olarak insan kurtarmak için yapılmamış olan oyuncak müşteri can yelekleri, şişme simitlere güvenmeyin, bunlar patlayabilir, çıkabilir veya yanlış bir harekette çocuğun başını suyun içinde tutarak nefessiz kalmasına niçin olabilir Bebek veya minik çocuğunuz varsa, yüzme havuzunuza, internette birazcık araştırmayla bulunabilen, havuza bir şey us dalgalanan suyun sarsıntısından çalan alarmlardan koyun
*
Ne olursa olsun, kısacık bir telefon konuşması için dahi olsa, kuşkusuz çocuğunuzu batmış banyo küvetinde yalnız başına bırakmayın, düştüklerinde minik çocukların kaydıkları için kendilerini sudan çıkarmaları öyle kolay değil İki çocuğunuz varsa, büyük çocuğun küçüğe yeterince uyarı edebileceğini sanmayın, çocuklar bazen oyun oynamaya o derece konsantre olurlar fakat, etraflarındaki her şeyi unutabilirler
*
İlkyardım kursu alın
Görüldüğü gibi büyükler için hiç de güvenli olmayan olmayan bazı yerlerde, bebekleri ve ufak çocukları kısacık bir vakit için olsa bile, gözden uzakta bırakmamaya dikkatli olmak, yaşamsal derecede kayda değer Eğer olur da böyle bir olay kendi veya bulundukları yerde bir başkasının başına gelirse diye de, bence mümkün olan cümbür cemaat, en azından genç anne ve babaların, ilkyardım kurslarına katılmaları ve ivedi durumlarda ne yapmaları gerektiğini öğrenmeleri en akla yatkın yol Bu kurslar dağıtılmış kuruluşlarca, ülkemizde öyle çok yerde organize ediliyor, internetten kolaylıkla bulunabiliyor
*
Dr Hasan İnsel

hinsel@milliyetcomtr

Üst Alt