Son Konu

DASK'ın Toplumu Korkutan Reklamı, Kurumun YouTube Kanalından Silindi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-f2e8b6b45f36b602721f598b12a4f0021098e852.jpg

DASK'ın yayımladığı son reklam sineması, ‘korkutucu’ olduğu gerekçesiyle toplumsal medyada tartışma yaratırken, kurumun YouTube hesabından silindi. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, reklam sinemasını, “İnsanları daima olarak zelzele ile korkutmanın, zelzele olmadan öldürmek manasına geldiğini düşünüyorum” kelamlarıyla eleştirdi.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) tarafından hazırlanıp televizyon kanallarında kamu spotu olarak yayımlanan reklam sineması, ‘korkutucu’ olması nedeniyle tenkitlerin gayesi oldu.

"Sayın seyirciler bültenimize flaş bir gelişmeyle devam ediyoruz"

Jülide Ateş, Pelin Çift ve Engin Altan Düzyatan üzere isimler yer aldığı reklam sineması, “Sayın seyirciler bültenimize flaş bir gelişmeyle devam ediyoruz” anonsuyla başlıyor ve “Son dakika gelişmesi” olarak duyuruluyor. İzleyenler bunun birinci anda bir reklam sineması olduğunu anlamıyor. Kamu spotunda Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde farklı büyüklüklerde sarsıntı olmasına dair iddialar aktarılırken, zelzelenin finansal açıdan da hazır olunması gereken bir gerçek olduğu belirtilerek, “DASK yaptırma” davetinde bulunuluyor.

Televizyon kanallarında yayımlanmasıyla toplumsal medyada da tartışmaları beraberinde getiren reklam sineması, DASK'ın YouTube hesabından da silindi.

Yeni bir haber mi veriliyor diye düşündüm

Reklam sinemasıyla ilgili olarak, Odatv'ye açıklamalarda bulunan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, "Ben reklamı görünce şaşırmıştım. Evvel reklam olduğunu düşünmedim. Sanki dedim, sarsıntıyla ilgili bir haber mi veriliyor diye düşündüm. Ben en sonunda, bittiği vakit bunun bir DASK reklamı olduğunu anladım. İnsanları daima olarak sarsıntı ile korkutmanın, sarsıntı olmadan öldürmek manasına geldiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Jeofizik Mühendisi/Deprem Bilimci Dr. Savaş Karabulut ise reklam sinemasını izlerken korkup, panik yaptığını söyleyip “Geç olmadan, DASK için ödediğimiz paraların ne kadar olduğunu ve hala var olup olmadığını yahut nerede kullanıldığını, sarsıntıya hazırlık için sarsıntı öncesinde kullanılıp, kullanılamayacağını soralım” formunda konuştu.

Eski kampanya da reaksiyon çekmişti

DASK’ın geçmişteki bağlantı kampanyaları da tenkit konusu olmuştu. 2010 yılında, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), DASK’ın başlattığı son irtibat kampanyasını topa tutmuştu.

DASK tarafından “Türkiye’de olabilecek en riskli zelzelede nüfusun büyük çoğunluğu hayatta kalacak. Ya Meskenleri?” başlıklı kampanyanın, sarsıntı problemini ele alışı ve insan hayatına yaklaşımı ile kendilerinde derin bir korku ve keder yarattığını belirten İMO İdare Heyeti Lideri Serdar Harp, irtibat kampanyasının odağında “Depremlerde can kaybının değersiz bir oranda kaldığı, en büyük zararın ise konut kaybı olduğu” vurgusuna yer verilmesini kınamıştı.

Üst Alt