Son Konu

Ataturkun Kadınlara Verdiği Onemi Anlatan Ozdeyişler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturkun Kadınlara Verdiği Onemi Anlatan Sozler

Ozdeyişler Ataturkun Kadınlara Verdiği Onemi Anlatan

Milletimiz guclu bir millet olmaya azmetmiştir Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yukselmelerini sağlamaktır Bundan dolayı kadınlarımız ilim ve fen sahibi olacaklar ve erkeklerin gectikleri butun oğretim basamaklarından gececeklerdir

Ey kahraman Turk kadını, sen yerde suruklenmeye değil, omuzlar uzerinde goklere yukselmeye layıksın

Dunyada her şey kadının eseridir

Kadının en buyuk vazifesi analıktır! İlk terbiye verilen yerin ana kucağı olduğu duşunulurse, bu vazifenin ehemmiyeti layıkiyle anlaşılır

Bizim dinimiz hic bir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir! Allahın emrettiği şey erkek ve kadın muslumanların ilim ve irfan edinmeleridir Kadın ve erkek bu ilim ve irfanı aramak ve nerede bulursa oraya gitmek ve onunla mucehhez olmak mecburiyetindedir

Tarlalarda erkeklerle birlikte calışan, kasabalarda pazar yerine giden, yumurta ve tavuğunu satan, ondan sonra kendisine gerekenleri bizzat satın alan, calışmalarının hepsinde kocalarına yardımcı olan kadınlar! Ben bu kadınlar arasında kocalarından daha iyi işten anlıyanlara ve hesap yapanlara rastladım

Din icabı olan tesettur, kadınların kulfetini mucip ve adaba aykırı olmayacak basit şekilde olmalıdır Tesettur şekli kadını hayatından, mevcudiyetinden tecrit edecek şekilde olmamalıdır!

Kadınlarımız eğer milletin gercek anası olmak istiyorlarsa, erkeklerimizden cok daha aydın ve faziletli olmaya calışmalıdırlar

Kadınlar ictimai hayatta erkeklerle birlikte yuruyerek birbirinin yardımcısı ve destekcisi olacaklardır

Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yuzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur

Milletin kaynağı, toplumsal hayatın temeli olan kadın ancak faziletli olursa gorevini yerine getirebilir

Kadınlarımız icin asıl mucadele alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan bicim ve kılıkta başarıdan cok; ışıkla, bilgi ve kulturle, gercek faziletle suslenip donanmaktır! Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmayacağı aksine pek cok yonden onların ustune cıkacak ışıkla, bilgi ve kulturle donanacaklarından asla şuphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım

Dunyada hic bir milletin kadını “Ben Anadolu Kadınından fazla calıştım Milletimi kurtuluşa ve zafere goturmekte Anadolu Kadını kadar emek verdim, diyemez!

Bizim toplumumuz icin ilim ve fen lazım ise, bunları aynı derecede hem erkek hem de kadınlarımızın iktisap etmesi lazımdır

Zaman ilerledikce, ilim geliştikce, medeniyet dev adımlarıyla yurudukce; hayatın, asrın bugunku gereklerine gore evlat yetiştirmenin gucluklerini biliyoruz Anaların bugunku evlatlarına vereceği terbiye, eski devirlerdeki gibi basit değildir Gerekli ozellikleri taşıyan evlat yetiştirmek, pek cok ozelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır Bu sebeple kadınlarımız, hatta erkeklerden daha cok aydın, daha cok feyizli, daha fazla bilgin olmaya mecburdurlar!

Bir toplum, bir millet erkek ve kadın denilen iki cins insandan meydana gelir Mumkun mudur ki, bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkca, diğer kısmı goklere yukselebilsin!

Kadınlarımızın genel gorev ve calışmalarda paylarına duşen işlerden başka, en onemli, en hayırlı, en faziletli bir odevleri de “iyi anne olmalarıdır

Üst Alt