Son Konu

Ataturkun Soylediği Kısa Sozler

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Ataturk'un kısa sozleri

· Yurtta sulh, cihanda sulh

· Sizlere saldırmanızı değil, olmenizi emrediyorum

· Memleketin efendisi hakiki mustahsil olan koyludur

· Doğruyu soylemekten korkmayınız

· Beni gormek demek mutlaka yuzumu gormek demek değildir
Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve
hissediyorsanız bu yeterlidir

· Turkiye Cumhuriyeti mutlu, zengin ve muzaffer olacaktır

· Sağlam kafa sağlam vucutta bulunur

· Ordular, ilk hedefiniz Akdenizdir İleri !

· Buyuk hedefimiz, milletimizi en yuksek medeniyet seviyesine
ve refaha ulaştırmaktır

· Turkiye Cumhuriyetinin temeli kulturdur

· Sungulerle, silahlarla ve kanla kazandığımız askeri zaferlerden
sonra, kultur, bilim, fen ve ekonomi alanlarında da zaferler
kazanmaya devam edeceğiz

· Zafer, Zafer benimdirdiyebilenindir Başarı ise,
Başaracağımdiye başlayarak sonunda Başardım
diyebilenindir

· Egemenlik verilmez, alınır

· Egemenlik, kayıtsız şartsız ulusundur

· Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak oğretmenlerdir

· Oğretmenler: Yeni nesiller sizlerin eseri olacaktır

· Hayatta en hakiki murşit ilimdir

· Turk Milleti bağımsız yaşamış ve bağımsızlığı varolmalarının
yegane koşulu olarak kabul etmiş cesur insanların torunlarıdır
Bu millet hicbir zaman hur olmadan yaşamamıştır, yaşayamaz
ve yaşamayacaktır

· Biz Turkler tarih boyunca hurriyet ve istiklale timsal olmuş bir milletiz

· Milletimiz davranışlarında ve gayretlerinde sarsılmaz bir
butunluk gosterdiği icin başarılı olmuştur

· Hurriyet olmayan bir memlekette olum ve cokuş vardır Her ilerleyişin ve kurtuluşun anası hurriyettir 1906

· Ben askerliğin herşeyden ziyade sanatkarlığını severim 1912

· Savaş icin duşmanı ordugahımızda beklemektense, onu uzaktan karşılamak yeğdir 1914

· Tarih bir milletin kanını, varlığını hicbir zaman inkar edemez 1919

· Butun umidim gencliktedir 1919

· Ne mutlu Turkumdiyene

· Geldikleri gibi giderler

· Benim naciz vucudum elbet bir gun toprak olacaktır, ancak
Turkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır

· Bu millete cok şey oğretebildim ama onlara uşak olmayı
bir turlu oğretemedim

· Adalet gucu bağımsız olmayan bir milletin, devlet halinde varlığı kabul olunamaz 1920

· Buyuk Turk ordusu! Dunyanın hicbir ordusunda yureği seninkinden daha temiz ve daha sağlam bir askere rastgelinmemiştir 1921

· Hurriyet ve istiklal benim karakterimdir 1921

· Hicbir zafer amac değildir Zafer, ancak kendisinden daha buyuk bir amacı elde etmek icin belli başlı bir vasıtadır 1921

· Millete efendilik yoktur Hizmet vardır Bu millete hizmet eden onun efendisi olur 1921

· Basın milletin muşterek sesidir Başlıbaşına bir kuvvet, bir okul, bir oncudur 1922

· Tam bağımsızlık, ancak ekonomik bağımsızlıkla mumkundur 1922

· Yarım hazırlıkla, yarım tedbirle taarruz, hic taarruz etmemekten daha fenadır 1922

· Bayrak bir milletin bağımsızlık alametidir Duşmanın da olsa hurmet etmek lazımdır 1922

· Eğitim işlerinde behemahal muzaffer olmak lazımdır Bir milletin hakiki kurtuluşu ancak bu surette olur 1922

· Her ciftci ailesinin gecineceği ve calışacağı toprağa sahip olması mutlaka lazımdır Vatanın sağlam temeli ve bayındır hale getirilmesi bu esastadır 1922

· Zamanın değişmesi ile hukumlerin değişmesi inkar olunamazkaidesi adalet sistemimizin temel taşıdır 1922

· Turkiye' nin gercek efendisi, hakiki uretici olan koyludur O halde, herkesten daha cok refah, saadet ve servete mustehak olan koyludur 1922

· Okulun vereceği ilim ve irfan sayesindedir ki Turk Milleti, Turk Sanatı, Ekonomisi, Turk Şiir ve Edebiyatı butun guzellikleriyle gelişir 1922

· Okul, genc beyinlere insalığa saygıyı, millet ve ulkeye sevgiyi, bağımsızlık onurunu oğretir 1922

· Biz barış istiyoruz dediğimiz zaman tam bağımsızlık dediğimizi herkesin anlaması gerekir 1923

· Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir 1923

· Siyasi, askeri zaferler ne kadar buyuk olurlarsa olsunlar, ekonomik zaferlerle taclandırılmazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz, az zamanda soner 1923

· Memleket mutlaka modern medeni ve yeni olacaktır Bizim icin bu hayat davasıdır 1923

· Yeni Turkiye Devleti temellerini sunguyle değil, sungunun de dayandığı ekonomi ile kuracaktır Yeni Turkiye Devleti cihangir bir devlet olmayacaktır Fakat yeni Turkiye Devleti bir ekonomi devleti olacaktır 1923

· Bir millet ki resim yapmaz, bir millet ki heykel yapmaz, bir millet ki tekniğin gerektirdiği şeyleri yapmaz, itiraf etmeli ki o milletin ilerleme yolunda yeri yoktur 1923

· Devrim yasası, eldeki yasaların ustundedir Bizi oldurmedikce, bizim kafalarımızdaki akımı boğmadıkca, başladığımız devrim ve yenilik bir an bile durmayacaktır Bizden sonraki donemlerde de boyle olacaktır 1923

· Buyuk başarılar, değerli anaların yetiştirdikleri seckin cocukların yardımıyla meydana gelir 1923

· Toplumdaki başarısızlığın sebebi, kadınlarımıza karşı gosterdiğimiz ihmal ve kusurdan doğmaktadır 1923

· Kadınlarımız erkeklerden daha cok aydın, daha cok verimli, daha cok bilgili olmak zorundadırlar 1923

· Hicbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; calışkan olmak! 1923

· Bizim dinimiz, ulusumuza, değersiz, miskin ve aşağı olmayı salık vermez Tersine Allah da, Peygamber de insanların ve ulusların onur ve şereflerini korumalarını buyuruyor 1923

· Kılıc ve saban; bu iki fatihten birincisi, ikincisine daima mağlup oldu 1923

· Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir 1923

Üst Alt