• Bismillahirrahmânirrahîm.Kul hüvellâhü ehad Allâhüssamed Lem yelid ve lem yûled Ve lem yekün lehû küfüven ehad Anlamı: Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın ismiyle.De ki; O Allah bir tektir.Allah eksiksiz, sameddir (Bütün varlıklar O'na muhtaç, fakat O, hiç bir şeye muhtaç değildir). Doğurmadı ve doğurulmadı O 'na bir denk de olmadı.

Apex çizgisi nedir?

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
13 Nis 2018
251,595
9
1,075
31
Türkiye
Apex çizgisi nedir?
Apex çizgisi nedir? | Parcacix Blog
Apex, ikizkenar bir üçgenin, piramidin veya koninin tabanından; en uzakta bulunan noktasına verilen geometrik isimdir. Özellikle günümüz yarışlarının en önemli unsuru olan Apex çizgisi (1.A Sol taraftaki resim): İdeal sürüş çizgisi olarak nitelendirilebilir. Amaç herhangi bir virajı en hızlı şekilde geçmekse, mutlaka Apex çizgisi üzerinden geçilmelidir. Oldukça hızlı ve Apex çizgisinin dışında geçilen bir viraj sonucu, ya hız kesmek zorunda kalırsınız, ya da savrulursunuz. Apex çizgisini kullanarak virajlar oldukça hızlı bir şekilde geçilebilir. Apex çizgisi kullanarak viraj geçmenin en güzel benzetmesi “virajı ok gibi geçmek” olacaktır. Önemli olan Apex çizgisinin başına ve sonuna dikkat etmektir. Mutlaka çizgiyi seyreden bir geçiş yapmak zorundasınız, şayet viraja çok sert girmek gibi bir düşünceniz varsa. Çizginin pas geçilmesi sonucu yüksek hızdan mütevellit araç önden veya arkadan kayma yaşayabilir. Bu tür kaymalar çok risklidir. Aracın özellikle önden kaydıktan sonra toplanması çok güçtür. Apex çizgisi özellikle Formula 1 gibi araba yarışlarında en büyük rolü oynar. Çizginin düzgün ve virajın optimum hızda geçilmesi daha iyi bir tur zamanı, daha iyi tur zamanı ise yarış kazanmaya işarettir. Lewis Hamiltongibi usta pilotların Apex çizgisini, İstanbul Park vb. bir F1 pistinde adeta gözünün önünde canlandırması gerekmektedir. Bu kurgunun yapılmaması durumunda iyi tur zamanı hayalden öteye gidemez.Apex çizgisinin mantığı
Mantıksal, matematiksel ve fiziki olarak baktığımızda tek bir sonuç ortaya çıkıyor. Bir virajın en hızlı şekilde dönülebilmesi için; direksiyonun en az şekilde oynatılması, yani tekerelerin mümkün olduğunca karşıya bakması ve aracın mümkün olduğunca düz ve hızlı bir şekilde virajı tamamlaması, keza direksiyon düz oldukça, hızın yükselmesi; hızın yüksek oldukça direksiyonun düz tutulması gerekmektedir. Direksiyon ne kadar kırılırsa, hız da bir o kadar düşer ve kaymalar yaşanır. Direksiyonun düz bir şekilde geçmesi için mutlaka Apex çizgisi rotası izlenmelidir. Aksi takdirde direksiyonda reaksiyon gösteren yanal ve ani hareketler sonucu güçten kayıp verileceği için sürücü virajı yavaş dönmek mecburiyetinde kalır. Bu çizgiyi geçmek tabiri caize “ok gibi geçmek” olarak nitelendirilebilir.Apex çizgisi ile viraj dönme
Apex çizgisi ile viraj dönme | Parcacix Blog

Apex çizgisini kullanarak viraj dönmek; hem en hızlı şekilde virajı tamamlamak açısından, hem de en zevkli seçenek olduğundan mütevellit oldukça adından söz ettiriyor. Apex çizgisisini şu şekilde açıklığa kavuşturabiliriz: Virajın orta noktasını, Hedef Noktası olarak düşünelim. Ayrıca Apex burasıdır. Viraja girmeden öncesini 1. Nokta ve sonrasını da 2. Noktaolarak addedelim. Viraja girmeden önce hız kesilir, viraja mümkün olduğunca dışarıdan girilir, direksiyonun çevrilme zamanı tam olarak hedef noktası olan virajın orta noktasını sıyırıp geçecek şekilde ayarlanmalıdır. Araç hedef noktasını sıyırıp düz bir şekilde devam eder, virajın sonuna varır ve düzlüğe devam eder. Formula 1 araçları bu taktikle yarışmak zorundalardır.
Sol taraftaki örnek: Virajın orta noktası “Hedef Noktası”, viraja girmeden önceki nokta “1. Nokta”, viraj sonu “2. Nokta”.
 
Üst