Son Konu

ramazan ayı ile ilgili hikayeler

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
ramazan ile ilgili hikayeler
ramazan ve oruç hikayeleri,
ramazanla ilgili hikayeler,
ramazan hikayeleri,
ramazan ayı ve oruç ile ilgili hikayeler

Cehennem Korkusu ve Sıcak Günde Oruç

Haccac ve adamları Mekke ile Medine arasında yolculuk yaparken bir suyun başında ara verme verdiler

Sofra kurulunca; Haccac etrafa bakın yoksul birisi varsa getirin beraber yiyelim dedi Hizmetçiler yakınlarda üstünde bir hırka olan birini gördüler Onu uyandırıp; Seni Haccac çağırıyor, dediler ve adamı Haccac'ın yanına götürdüler

Haccac:

Gel beraber yemek yiyelim, dedi

Adam yemem diyerek Haccac'ın teklifini reddetti cevaba şaşıran Haccac sebebini sorunca:

Beni senin sofrandan daha iyi bir yere çağırdılar

Nereye çağırdılar? Deyince adam:

Allah'ın misafirliğine çağırdılar Ben oruç tutuyorum deyince,

Haccac böyle sıcak günde oruç mu tutuyorsun? Deyince adam şöyle cevap verdi:

Evet, bu sıcak günde oruç tutuyorum ancak kıyamet gününün sıcaklığından kurtulayım, dedi

Gıybet Dinledim Orucum Bozuldu

Allah dostlarının orucu akşama kadar sadece aç kalmak değildir Onlar orucu kendini yok haram ve mekruhlara onlar kendini belirsiz olan şeylere karşısında bile kendini kapatmaktır Onların derdi yalnızca akşama değin aç kalmak yok, tuttukları oruçla Rızai ilahiye kavuşmaktır Onlar için yılın her ayı ramazan ayı gibi yaşıyorlardı Kesintisiz oruç tutardı

Bir gün oruçlu iken yanına Hindistan sultanı çekiştirilip, gıybeti yapılınca;

Dıhlevi hazretleri;

Yazık orucum bozuldudedi

Yanındakiler; ama efendim gıybet yapan siz değildinizdeyince;

Gıybeti yapan da dinleyende ortaktırhadisi şerifi ile karşısında*lık verdi

Ramazan ayının birincil günlerindeydi Bir gece oturduğu evden dıştan çıkan Nasuhi Efendi, dergahın bahçesinde dolaşıyordu Onun bahçede dolaştığını gören hanımı, bahçeye çıkarak yanına yaklaştı ve

Muhterem Efendim! Bu gece vakti bu bahçede niçin gezinip durursunuz?diye sordu
O da;

Allah Teala bilir ama bu bayramı burada geçireceğiz
Şimdiden kendime yer hazırlıyorumbuyurdu
Hanımı bunu işitince üzüldü;

Neden böyle söyleyip yüreğimizi yakıyorsunuzdedi

Nasuhi hazretleri;

Takdiri İlahi böyledircevabını verdi

Aradan günler geçti Ramazanı Şerif ayının ortasına geldiğinde, sevenlerini etrafına toplayıp, yerine oğlu Alaeddin Efendiyi halife atama etti ve vasiyetini bildirdi
Muhammed Nasuhi Hazretlerinin talebelerinden Şami Ahmed Efendi, vefat edeceği gün hocasını ziyaret etti Muhammed Nasuhı Efendinin hastalığı iyice artmıştı
Şami Ahmed Efendi ona;

Efendim azıcık az oruç tutup hap kullanırsanız rahatsızlığınız iyileşebilirdeyince,

Nasuhi Efendi;

Oğlum! Cenabı Hakk'ın inayetiyle otuz senedir farzları yok nafileleri deha eksik yapmadım İnşallah bu gece dergahı iz*zete oruçlu giderimbuyurdu

Muhammed Nasuhi hazretleri vefat ettikleri gün ikindi namazından daha sonra hizmetinde olan dervişlere;

Bu gece Cüneyti Bağdadi, Abdülkadiri Geylanı, Molla Hünkar Celaleddın, Marufi Kerhı, Seyyid Yahya Şirvan, Sultan Şabanı Veli ve Hocam Ali Atvel hazretleri teşrif buyuracaklardır Onlara hizmette kusur etmeyin

İftar vaktinde Derviş İbrahim, Nasuhı hazretlerinin yanından odanın kapısına varıp iki lokma ekmek yedi Üçüncü lokmayı yerken Nasuhi hazretleri bir kere;

Hudiye seslendi

Derviş İbrahim ekmeği bırakıp içeri girerken yeniden; Hudiye Allah Teala'nın ismini zikredip ruhunu teslim etti
*

Üst Alt