Neler yeni

Bilgilihocam ,Forum Sitesi ,Bilgi Sitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?

Soru Gönder ?

Topluluğumuzdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Nasıl Konu Açarım ?

Sitede Konu Açmayi Bilmiyorum ?

İletişim

Sitedeki Yetkili Arkadaslarla İletişim Kurmak İstiyorum ?

Araba Harareti Nasıl Düşürülür, Motor Suyu Sıcaklığı

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
251,596
Tepkime puanı
8
Puanları
1,075
Yaş
31
Konum
Türkiye
Araçlarda hararet yükseldiği zaman, motor suyu sıcaklığını düşürmek için yapılması gereken tek bir yöntem yoktur. Aracın neden hararet yaptığına göre harareti düşürmek için kullanılacak yöntem de değişecektir.

Bu yazımızda Arabanın Harareti Nasıl Düşürülür konusunda tüm merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Arabanın Harareti Nasıl Düşürülür
Arabanın Normal Harareti Kaç Olmalı : “Hararet 90-80 derecelere geldiğinde normal dereceler sayılır ve motor stop edilebilir. Yüksek derecelerde stop edilmesi tavsiye edilmez. Araç motoruna hasar verebilirsiniz “Öncelikle harareti neden yaptığını bilmek gerekir. Örnek vermek gerekir ise radyatör fanı arızası nedeni ile hararet yaptı ise seri bir sürüş harareti düşürecek iken devirdaim pompası nedeni ile hararet yaptı ise arttıracaktır. Bu nedenle ne olduğunu bilmeden kulaktan dolma bilgiler ile yapacağınız işlemler harareti düşürmek bir kenara yükseltebilir.

Önce Sorunu Bulmaya Çalışın
Aracınızın harareti yüksek iken hemen ön kısımda fanın çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer Fan Çalışmıyor İse;

Aracı Seri Şekilde Kullanarak önden hava almasını sağlayarak radyatör suyunu soğutarak motor hararetini düşürebilirsiniz.
Kaloriferleri son devir sıcak ayarda açarak kalorifer peteğindeki suyun sıcaklığını düşürerek harareti azaltabilirsiniz.
Eğer Fan Çalışıyor ve radyatör kısmen soğuk ise araç devirdaim yapmıyor olabilir. Bu durumda motor içerisindeki sıcak suyun radyatördeki soğuk su ile değişimini sağlamak gerekir. Bu en zor olanıdır. Ustalık bilginiz yok ise yapamayacağınız bir işlemdir ve genellikle sonu kötü bitebilir.

Çözümü : Radyatöre motordan dönüş su hortumunu çıkarmanız ve motor suyu haznesine sürekli su eklemesi yapar iseniz motor içerisindeki suyu dışarı akıtarak yerine soğuk su eklemiş olursunuz ve bu sayede araç harareti düşer. İdeal seviyelere düştüğünde 80-90 c aracı stop edebilirsiniz. Sonrasında araç servise çekilmesi gerekir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta hangi hortumun motordan gelen sıcak su hortumu olduğunu anlayamamanız durumunda işlerin daha kötüye gitmesi riski vardır. Araç hakkında tamir bilginiz yok ise kendiniz yapmayınız. Ayrıca eldiven ve uzun karga burnu gibi ekipmanlar gerekir. Hortumu çıplak elle ve tornavida ile söker iseniz bir anda çıkacak sıcak ve basınçlı hava ileri derecede cilt yanıklarına sebep olabilir. Bu nedenle aracınız canınızdan önemli değildir, hararet yapması daha iyimser bir sorundur.
 
Konuyu Başlatan Benzer konular Forum Cevaplar Date
admin Kaç bin km yapmış araba alınmaz? Araba Arızaları 0
Benzer konular

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst