Neler yeni

Bilgilihocam ,Forum Sitesi ,Bilgi Sitesi

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kayıt olduktan ve giriş yaptıktan sonra, konu oluşturabilir, mevcut konulara cevap gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajlaşma programınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsiz, ne bekliyorsun?

Soru Gönder ?

Topluluğumuzdan Soru Sorun ve Yanıt Alın

Nasıl Konu Açarım ?

Sitede Konu Açmayi Bilmiyorum ?

İletişim

Sitedeki Yetkili Arkadaslarla İletişim Kurmak İstiyorum ?

Arabanın Hararet Göstergesi Kaç Olmalı, Birden Yükseliyor ise

  • Konbuyu başlatan yaprak0135
  • Başlangıç tarihi
yaprak0135

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Webmaster
Yetkili
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
251,596
Tepkime puanı
8
Puanları
1,075
Yaş
31
Konum
Türkiye
Her araçta hemen hemen aynı tür bir soğutma sistemi kullanılır. Bir su pompası (devirdaim) bir adet vana (Termostat) Ve suyun soğutulmasını sağlayan radyatör ve fan. Bu sistem sadece araç belli ısılara ulaştığında çalışmaya başlar (Devridaim Hariç, Bu parça sürekli Çalışır)
Bu yazımızda Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı, göstergenin normalde nerede durması gereklidir gibi merak ettiklerinizi bulabilirsiniz
Araba Hararet Göstergesi Kaç Olmalı
Aracın hararet göstergesi ısındığında sabit olarak 85-90 aralığında olması normaldir. sıkışık trafikte bu değer 100 dereceyi bulabilir, Fakat bu derecelere geldiğinde tekrar 90 a düşmesi gerekir. Eğer bu işlem olmuyor sürekli 100 de çalışıyor ise radyatör fanı arızası mevcut olabilir.
Arabanın Hararet Göstergesi Birden Yükseliyor
Bu durumda ani yükselmeler bir elektriksel arıza olduğunu gösterir. Hiçbir şekilde motor içi soğutma suyu bir anda onlarca derece birden ısınamaz.
Bu arızanın en kötü tarafı aracın gerçek hararetinin kaç olduğunu hiçbir zaman net olarak bilemeyeceğinizdir. Bu nedenle de sıklıkla hararet sorunları ortaya çıkabilir.
Çözümü : Aracın bir bilgisayara bağlanarak sensörlerden alınan veriler kontrol edilmelidir. Bu verilerin gösterge paneli ile uyumlu olup olmadığına bakılır. Sonrasında ise sorunlu parça tespit edilir. Genelde sorun gösterge panelinde olabilmektedir.
Arabanın Hararet Göstergesi Yükselmiyor İse
Genelde bu durumun olası iki nedeni vardır. İlk ve en sık karşılaşılan neden termostat arızası diğer neden ise gösterge arızasıdır.
Termostat arızalı olduğunda, araç soğutma suyu motor ısısından bagımsız olarak sürekli radyatör ve motor bloğu arısında devir daim olur. Bu durum araç seyir halinde giderken suyun sürekli soğutulması anlamına gelir. Bu durumda da kalorifer sürekli soğuk üfleyecek ve araç harareti 40 dereleri geçmeyecektir Bazı durumlarda da Araba hararet göstergesi hep ortada duracaktır.. Fakat sıkışık trafikte durum değişir. Araç normal şekilde 90 derecelere çıkar. Eğer aracınızda bu gibi bir sorun var ise muhtemelen kaynağı termostat parçasıdır. Önemli İpucu : Termostat arızasını ayrı ve detaylı olarak incelediğimiz sayfamızda çözümü için neler yapılabileceğini detaylı olarak anlattık. Söz konusu termostat arızası sayfasına burayı tıklayarak göz atmanızı tavsiye ederiz.
Sonuç olarak;
Hararet göstergesinin olması gereken noktası motor ısındıktan sonra 85-90 derecelerdir. Bundan daha aşağıda durması da daha yukarıları çıkması da bir arızanın göstergesi olarak kabul edilebilir. Konu araç harareti olduğunda ihmale yer yoktur. Eğer bir sorun var ise vakit kaybetmeden onarımı yaptırmanızı tavsiye ederiz.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst