Son Konu

MEB'in Yapacağı Atama Sayısı ve Kontenjan Dağılımı Kimseyi Memnun Etmedi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-a023231dcfaafd5264aa752259162c5f1c74a454.jpg

Ulusal Eğitim Bakanlığı'nın, 20 bin öğretmen alımındaki kontenjan dağılımı açıklandı. Din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliğine ayrılan kontenjanın, fizik, kimya, matematik ve biyoloji alanlarına ayrılan toplam kontenjana eşit olması reaksiyonlara neden oldu.

Ulusal Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) reaksiyon çeken 20 bin kontratlı öğretmen atamasına ait takvimi ve kontenjanları açıklandı. 

Buna nazaran, ön müracaatlar 15-26 Mart’ta alınacak, kelamlı imtihanlar 17 Mayıs-6 Haziran’da yapılacak, sonuçlar 8 Temmuz’da açıklanacak. İtirazlar ise 2 Ağustos’ta sonuçlandırılacak. Atama tercihleri 1-6 Eylül’de alınacak, sonuçları ise 8 Eylül’de duyurulacak. 

En çok atama yapılacak alanları ise 

• 2883 kontenjanla sınıf öğretmenliği, 

• 2094 kontenjanla özel eğitim, 

• 1938 kontenjanla İngilizce, 

• 1805 kontenjanla din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği oluşturdu. 

• Fizik, kimya, matematik ve biyoloji alanlarına ayrılan toplam kontenjanın 1834 olması da dikkat çekti. 
Atama takviminin, 7 aylık sürece yayılması da öğretmenler ve eğitimciler tarafından reaksiyonla karşılandı. Takvimin yayımlanmasının akabinde toplumsal medyadan reaksiyon gösteren öğretmen adayları, “Ziya Selçuk istifa” ve “Öğretmenler için artık yoksunuz” üzere etiketlerle paylaşımlarda bulundu.

"Bu atama, bu yılın emeklilerini bile karşılamaz"

Cumhuriyet'e konuşan Eğitim-İş Genel Lideri Orhan Yıldırım, pandemi sürecinde 20 binin üzerinde öğretmenin emekli olduğunu, atanacak öğretmenlerin öğretmen açığını kapatmak bir yana, pandemi sürecinde emekli olan öğretmen sayısını bile karşılamadığını belirterek, “Çok sayıda öğretmen de yaz ayında emekli olacak. Bu atama, bu yılın emeklilerini bile karşılamaz” dedi. “Öğretmenler en gereksinim duyulan vakitte atanmayacaksa ne vakit atanacak?” sorusunu yönelten Yıldırım, ataması yapılacak öğretmenlerin en geç nisan başında öğrencilerle buluşması gerektiğine işaret ederek, “Bu durumu, eğitime verilen değerin ve ekonomik krizin yansıması olarak görüyoruz. 20 bin öğretmene maaş vermemek, erken başlatmamak için 7-8 ay sonraya işaret ediyorlar. Muhtemelen ekim ayında başlatmayı düşünüyorlar. MEB, öğretmen olmadan çocukların eğitim eksiğinin giderilemeyeceğinin farkında değil. Ek öğretmen alımı yapılması gerekiyor” sözlerini kullandı.

"İhtiyaç varmış üzere gösterildi"

Din kültürü ve ahlak bilgisi ile Arapça üzere alanlara ayrılan kontenjanlara dikkat çeken Yıldırım, ders seçimi devrinde “öğrencilerin dini seçmeli derslere yönlendirildiğini” anımsatarak, “seçmeli derslerin asıl dersler üzere belirtildiğini ve bu halde dini derslere ait öğretmenlere gereksinim varmış üzere gösterildiğini” vurguladı. 

“Çocuklarımızın gereksinim duyduğu dersler, fen bilimleri dersleri. Alınacak fazladan din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleriyle ne yapılacak? Yönetimci atamalarında din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenleri mi atanmaya çalışılacak?” sorusunu yöneltti. Yıldırım, akademik eğitim almak isteyen öğrencilere, seçmeli dersler aracılığıyla imam hatiplerdeki üzere dini dersler verdirilmeye çalışıldığını söyledi.

Açıklanan kontenjanlara toplumsal medyanın yansısı

Üst Alt