Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Argüman Nedir, Ne Demektir?

urgot

Yeni Üye
Mesajlar
1,917
Tepkime puanı
3
Puanları
9
Yaş
34
Konum
Rusya
Skype
urgot
Facebook
urgot
Twitter
urgot
Argüman bir önermeler dizisidir. Bu önermeler dizisi içinde kimi önermeler öncüller ya da varsayımlar olarak adlandırılır, diğer bir önerme ise sonuç olarak adlandırılır. Argümanlarda amaç öncüller ile sonuç arasında bir ilişki kurabilmektir.

Argüman kelime anlamı ile genel olarak ‘kanıt’ ya da ‘tez, iddia veya sav’ şeklinde kullanılmaktadır. Herhangi bir durumu kanıtlamak ya da desteklemek amaçlı elde edilmiş olan biçiminde dile getirilmektedir. Amaca uygun olarak gündelik yaşamda sözlü ya da yazılı şeklinde kullanılabilir.


Argümanlar ayrıca geçerli ve geçersiz olarak iki grupta ele alınabilir. Örneğin Ahmet 30 yaşından büyük ise, “Ahmet 25 yaşından büyüktür.” önermesi geçerli bir argümandır. Geçersiz argümanlarda ise öncül ile sonuç arasında ilişki kurulamaz. Gene Ahmet 25 yaşında ise, “Ahmet 30 yaşından büyüktür.” önermesi geçersiz bir argümandır; çünkü öncül ile sonuç arasında bir ilişki kurulamamıştır.
 
Üst Alt
Reklam Engelleme Yasaktır

Anlıyoruz, reklamlar can sıkıcı!

Elbette, reklam engelleme yazılımı reklamları engellemede harika bir iş çıkarır, ancak aynı zamanda web sitemizin faydalı özelliklerini de engeller. En iyi site deneyimi için lütfen AdBlocker'ınızı devre dışı bırakın.

AdBlock'u Devre Dışı Bıraktım    Hayır teşekkürler