Son Konu

@Yükte hafif, bilgide ağır @

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kütüphanelerimizin en ağır kitapları olan ve aklımıza takılan her konuda başvurduğumuz kaynak eserlerin başında yer alan ansiklopediler teknolojiye yenik düşmek üzere Unutulmaya yüz tutan ansiklopedilerin alternatifi internet sayesinde sayfalar arasında dolaşmayı zahmet olarak görmeye başladık Artık tozlu raflardan kalın kitapları indirip bilgiye ulaşmayı sevmiyoruz Onun yerine aradığımız bilgiye bir arama motoruna iki kelime yazarak karşımıza çıkmasını bekliyoruz

Son 1015 yıl içerisinde teknolojiye yenik düşen yalnızca ansiklopediler değil tabii ki Artık mektup yerine eposta göndermeyi tercih ediyoruz Böylece pul, postane, zarf aramıyoruz Cep telefonumuzdan konuşuyor, 'telefon kulübesi nerede?' diye sormuyoruz Bu örnekleri uzatmak mümkün Değişim bu kadar hızlı olurken ansiklopedilerin de teknolojiye ayak uydurmasını beklerdik; ama yurtdışındaki hizmetler Türkiye'ye yansımadı Gazetelerin bir zaman kupon karşılığı verdiği ansiklopedilerin CD ortamında yayımlanmasını bekliyoruz; ama bunların sayısı oldukça az Yurtdışında CD ve DVD'lerde tekrar kullanıma sunulurken bu konuda biraz geride kaldık 'Ne arasam internette bulabiliyorum' diyebilirsiniz; ama internette her bulduğunuz bilgiye güvenemiyorsunuz Bazen de iki satırlık bilginin birbirinden kopyalanarak farklı sitelerde yayımlandığını görüyorsunuz Derinlemesine bilgi bulmak zor Bu alanda yapılan çalışmalar da sınırlı Üreticileriyle görüştüğümüzde talebin düşüklüğünden dolayı yeni çalışma yapamadıklarından yakınıyorlar

CD ortamında kullanıma sunulan interaktif kaynaklardan ulaşabildiklerimiz daha çok eğitim temelli Yazımıza konu olan çalışmalar Bilden ve Eurosoft'un ürünlerinden oluşuyor Okulöncesi eğitim, ilköğretimin tüm sınıflarına Türkçe, matematik, sosyal bilgiler ve yabancı dil hakkında hazırlanmış İnsanoğlunun dünyayı ve uzayı keşfetme macerası, vücudumuz ve beslenme, Türkiye ve dünya hakkında bilgiler bunlardan birkaçı

Üst Alt