Son Konu

Gerçekliğin Zihnimiz Tarafından Yaratıldığına Dair Akıl Uçuran Bilimsel Kanıtlar

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-b6f369779e1f88993ccd03f275d73f670e65daf9.jpg

Dış dünyayı zihnimizin var ettiği kanısı hem bilimsel, hem de spiritüel düzlemde epeyce fazla üzerinde durulan ve tartışılan bir husustur sevgili dostlar. Olay, işin magazinel kısmını oluşturan "The Secret" biçimi kitaplardaki üzere, "Son model arabayı düşünin ve ona kısa vakitte sahip olun" düzeyinde kolay ve egoist bir halde işlemese de, bilimin bu mevzuda yaptığı müşahedeler hiç de yabana atılacak cinsten değil...

1. "Tüm gerçeklik zihne ve müşahedelere dayanır. Kozmosu olduğu haliyle görebilmemiz için, dış dünyaya dair müşahedelerimizi kavramsallaştırma eğilimimizi terk etmemiz gerekir."

Tarih boyunca insanoğlu, hayatın manasını ve kainatın tabiatını anlamak konusunda bir ekip dini başkanlardan medet ummuştur. Bu durumu bir nebze değiştiren ise 17. yüzyılın en değerli isimlerinden Galileo Galilei olmuştur. Dünya'nın, Güneş'in etrafında döndüğünü belirlemekle sadece imkansız görünene inanmanın kıymetini kanıtlamamış, toplumun da bu bakış açısını benimsemeye başlamasını sağlamıştır. Bu akıl almaz gelişme ve akabinde gelen Isaac Newton'ın çalışmaları ile bilim, insanın cihandaki yerini anlamak konusunda din ile kol kola yürüme imkanını yakalamıştır.

2. Geçmişte yaşanan bu toplumsal değişimin bir gibisi de son 80 yıl içerisinde yaşanmıştır.

Kuantum mekaniğinin 1925 yılındaki keşfi ile kainatın tabiatına dair çok daha fazla şey anlamaya başladık. Bugünün fizikçileri de, tıpkı Galilei ve Newton üzere imkansız görünene inandılar ve kainatın zihnimizde yaratılandan farklı bir gerçeklik sunmadığı fikrini ortaya attılar. Ünlü fizikçi Sir James Jeans'in kelamlarını hatırlayalım:

"Bilginin akışı, mekanik olmayan bir gerçekliğe hakikat yol almaktadır. Cihan artık kusursuz bir makine üzere değil, kusursuz bir fikir üzere görünmektedir. Zihinlerimiz, hususun dünyasına talih yapıtı girmiş bir konuk değil, şahsen maddi dünyanın yaratıcısı ve düzenleyicisidir. "

3. Birtakım fizikçiler zihnin yarattığı bir cihanda yaşadığımız niyetinden geri duruyorlar zira bu niyet genel fizik pratiğine yabancı ve kimi vakit karşıt düşen bir yapıya sahip.

Bu çeşit fizikçilerin teoriyi reddetmek için en sık kullandıkları zıt görüş ise, kuantum bileşenleri ortasındaki ahengin kaybolmasını söz eden "Quantum Decoherence" isimli fenomen. Bu müşahededen faydalanarak, insan zihninden azade olan fizikî bir ortamın gerçekliği yaratabileceğine dair görüşlerini savunuyorlar. 

10. yüzyıl fizikçilerinden İbn-i Heysem, ışığın muhakkak bir kaynaktan çıktığını, gözümüze ulaştığını ve böylelikle algılandığını ortaya koymuştur. Bu bakış açısı, bugün hala pek çok insan ve fizikçi tarafından kabul edilmektedir lakin kozmosu daha farklı algılamamız için, etrafa kuantum mekaniğinin penceresinden bakmamız gerekiyor.

4. Tarihe baktığımız vakit, pek çok eski uygarlığa nazaran insanın olağandışı güçler kazanmasının belli aktiviteler dahilinde mümkün olduğunu görüyoruz.

Farklı kültürlere ve toplumlara nazaran değişen bu aktiviteler ortasında meditasyon yapmak, dans etmek, müzik yapmak, dua etmek, oruç tutmak ve psikedelik uyuşturucular almak üzere pek çok usul bulunuyor. Budizm üzere, kökeni binlerce yıl öncesine dayanan bir inanç sistemi, insanın sıra dışı bir kadro özellikler kazanmasının mümkün olduğunu söylüyor.

5. Michigan Üniversitesi'nden Budizm ve Tibet Araştırmaları profesörü Donald Lopez Jr, Buda'ya atfedilen birtakım özellikleri şu halde açıklıyor:

"Nirvanaya ulaşması ile birlikte pek çok fevkalâde özelliğe kavuştuğuna inanılmaktadır. Bunlar ortasında, evvelki tüm hayatlarına dair sınırsız bilgiye erişmesi, öteki insanların niyetlerini okuyabilmesi, kendisinin bir eşini yaratabilmesi, havaya yükselebilmesi ve bedeninden ateş ve su çıkarabilmesi sayılabilir. Aydınlanmayı 81 yaşındayken yaşamış olsa da, onun sonsuza kadar yaşayacağına inanılmaktadır."

6. Gelişmiş insani yeteneklere sahip bireyler hakkında yazılmış pek çok eser bulunuyor. Örneğin uzun mühlet Tibetli rahiplerle birlikte yaşayan Swami Rama isimli müellifin kitapları...

"Ben hayatımda hiç 8-10 saat boyunca hareket etmeden oturan ve gözlerini bir sefer bile kırpmayan insan görmemiştim. Meditasyon sırasında zihin gücünü kullanarak yerden bir metre kadar yükseldiğine gözlerimle şahit oldum. Bu usta birebir vakitte hususları farklı formlara dönüştürme yeteneğine sahipti: Örneğin küçük bir taşı şekere dönüştürmüştü. Vakit içerisinde bana birkaç mucizesini daha gösterdi. Örneğin bir sabah, benden kuma dokunmamı istedi ve dokunduğum anda kum taneleri badem ve fıstıklara dönüştü. Bilimin bu kolunu daha evvel de duymuştum ve temel prensiplerine hakimdim fakat o güne kadar pek ciddiye almamıştım."

7. "Kuantum Kuramı"nı ortaya koyan teorik fizikçi Max Planck'ın da mevzu hakkında yaptığı pek çok açıklama bulunuyor.

Planck'a nazaran cihanın temel gücü şuurdur ve husus de şuurdan türemiştir. Kozmosu gözlemlerken şuuru husus dışında bırakamayacağımızı söyleyen bilim insanı, üzerine konuştuğumuz ve var olduğunu düşündüğümüz her şeyin şuurdan kaynaklandığını savunmuştur. Dalai Lama, daha sonra Planck'ın bu sözleri üzerine birkaç kelam etmiştir:

8. "Arada bir ekip farklar olsa da, genel manada konuştuğumuz vakit Budizm İdeolojisi ve Kuantum Mekaniği cihan hakkında epey paralel görüşlere sahiptir."

"Budist ideolojiyle paralel görüşler, insan zihninin ortaya koyduğu bir kadro çalışmalarda meyvesini vermiştir. Bu büyük düşünürlere hürmet duyuyor olmamızı bir kenara bırakırsak, onların da bizler üzere olağan beşerler olduklarını ve illüzyonun herkes tarafından fark edilebileceğini söylememiz kıymetli."

9. John Hopkins Üniversitesi'nden fizik ve astronomi profesörü R.C. Henry, yaptığı açıklama ile işi bir adım daha ileriye götürüyor:

"Bugünün fizik dünyasında, gerçekliği gözlemcinin yarattığı kabul ediliyor. Gözlemciler olarak hepimiz, kendi gerçekliğimizi yaratmakla meşgulüz. Üstelik benim üzere pek çok fizikçi, kozmosun zihinlerimizde yaratılan bir yapı olduğunu kabul ediyor."  

10. Harvard Üniversitesi Tıp profesörlerinden Herbert Benson, 1980'li yıllarda bir küme çalışma arkadaşıyla birlikte Himalaya Dağları'ndaki Budist tapınaklarını ziyaret ediyor.

Takım, orada yaşayan ve Tummo ismi verilen yoga tekniğini kullanan budist rahipleri üzerinde müşahedeler gerçekleştiriyor. Tummo ismi verilen yoga tekniği ile rahiplerin, el ve ayak parmaklarındaki sıcaklığı 17 °C'ye kadar artırabildiği kaydediliyor. Araştırmacılar birebir vakitte Hindistan'ın Sikkim bölgesinde bulunan meditasyon ustalarını da inceliyor ve bu insanların metabolizma suratlarını %64'e kadar düşürebildiklerini görüyor. 

Elbet gerçeklik üzerinde muhakkak bir ölçüde denetim sahibiyiz ve dış dünyanın kurallarını zihin gücümüzle değiştirebiliyoruz. Fakat ya potansiyelimizi küçümsüyoruz, ya da abartıyoruz. Bunlardan hangisinin yanlışsız olduğunu ise vakit ve toplumun şuur yapısında yaşanacak değişimler gösterecek.

Üst Alt