Son Konu

Türkiye'nin uzay yolculuğu başlıyor

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
23
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
img id ContentPlaceHolder1imgPicsrc http:bilgilihocamcominternaldatasturkiyeninuzayyolculugubasliyor5c2d04dcb2align left Türkiye, uzay araştırmaları konusunda gelişmiş ülkelerle arasındaki açığı kapatmak için düğmeye bastı Ulaştırma Bakanlığı, Türkiye'nin uzaydaki hak ve menfaatlerinin korunması nedeniyle çalışmalar gerçekleştirmek üzere 'Türkiye uzay Kurumu (TUK)' kurulması için kanun taslağı hazırladı  Alıştırma, Başbakanlık'a gönderildi Biri başkan 8 kişinin yöneteceği özerk kurum, geniş yetkilerle donatılacak Gereklilik gördüğü yeri kamulaştırabilecek Alanında uzman kişilerden kurullar oluşturabilecek Hazırlanan taslakta kanunun amacı, Türkiye'nin uzay ve havacılıkla ilgili politika ve stratejilerinin belirlenmesi, uygulanması, izlenmesi, uzaydaki adalet ve menfaatlerinin korunmasıbiçiminde açıklandı Tasarıya kadar, Türkiye Uzay Kurumu, Türkiye'nin Milli Uzay Politikası ve programını hazırlayacak Bu program, Bakanlar Kurulu'nun onayından geçtikten daha sonra katiyet kazanacak Program ve politika çerçevesindeki hedeflere ulaşabilmek için de, komite ve kurumlar oluşturulacak Bu kurul ve kurumlar; Türkiye Uzay Kurumu ile Türkiye Uzay Kurulu, Uzay Politikası Yüksek Kurulu, Uzay Konseyi ve Uzay Akademisi olarak sıralandı Ankara merkezli olacak özerk kurum geniş yetkilerle donatılacak Gereksinim gördüğü yeri kamulaştırma yetkisine sahip TUK, uzay çalışmaları yapan tüm kamu kuruluşlarından doküman istek edebilecek Alanında uzman Bilim adamları ve Teknoloji Danışma Kurulları oluşturabilecek Şirket kurabilecek, destek ve bağış toplayabilecek Millet İhale Kanunu zarfında olmayacak ve Sayıştay kadar da denetlenmeyecek Şirketlerin denetimini TBMM yapacak Vergi de ödemeyecek Hızlı hareket edilmesi için verilen geniş yetkileri bir uçtan bir uca kurumdan bir lahza önce uzay araçlarıyla ilgili tasarım ve imal yapması bekleniyor Uzay araçları, alçak ya da yüksek tepe balonları, hava platformları tasarlayacak Bunların testlerini yapacak ve prototipler geliştirecek Kurum bunları yerine getirmek için tasarım, entegrasyon ve test merkezleri, araştırma laboratuvarları kuracak Fırlatma araç ve sistemlerini geliştirecek, kuracak ve işletecek Uzay araştırma ve faaliyetleri için zorunlu olan her türlü yakacak ve kimyasal madde türevlerini de üretim edecek Fırlatma araçlarında kullanılacak yakıt, roket motoru gibi teknolojilerini geliştirecek Türkiye Uzay Kurumu'nun karar organı olan Türkiye Uzay Kurulu, biri başkan 8 kişiden oluşacak Kurulun başkanı bununla beraber kurumun başkanı da olacak Başbakanın başkanlığında, Ulaştırma, Ulusal Savunma, Sanayii ve Ticaret bakanları ile Hazine'den sorumluluk sahibi devlet bakanı ve Türkiye Uzay Kurumu başkanından oluşan Uzay Politikaları Yüksek Kurulu oluşturulması öngörülüyor Mart ve eylül aylarında 2 kere toplanacak Doğaüstü hâller, sıkıyönetim, seferberlik ve savaş halinde tüm uzay sistemlerinin milli güvenlik ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmasını sağlayacak Kodlu ve kriptolu haberleşme yapmaya yetkili olacak Ulusal uzay politikası doğrultusunda tasarlama yapacak Türkiye Uzay Kurumu'nun hissesi yüzde 50'den fazla olan şirketler vergiden muaf olacak Havacılıkla ve uzayla ilgili standart belirleyecek Uzay sistemlerinin tasarım, üretim, entegrasyonu teşviklerle destekleyecek Uzay alanında ayrılan kaynakların bereketli kullanılabilmesi için bütün sivil, askerî, ticarî, sanayi, eğitim kuruluşları aralarında gerekli eşgüdümü görev edecek Uzayla ilgili beyin gücünün yetiştirilmesini sağlayacak Uzaya karşın eğitimöğretim faaliyetlerinin geliştirilmesi, desteklenmesi ve özendirme edilmesi nedeniyle; burs, ödül, yurtiçi ve yurtdışı eğitim imkânı sağlamak İnsanlı ve insansız uzay programları için araştırma ve dilekçe amacı ile personel yetiştirecek Kaynak: zaman Etiketler : Uzay sizlere bilgilihocamcom farkıyla sunulmuştur

Üst Alt