Son Konu

melonun tavuklu böreği (içinde yok yok)

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
melonun tavuklu böreği (içinde değil değil) evvet melekler haberdar olan bilir bilmeyenler için kısaca anlatıyım bu böreği sevgilimlen konut yemekleri yapan bir yerde yemiştik öncelikle ve bayılmıştıkmelonuntavukluboregiicindeyokyok5c4f26732a2bepngalt :D:D :D:D :D:D bende yemin törenine bu arada onun için bu börekden yapmaya karar verip yapmıştım Malzemesi bol, gayet doyurucu ve yiyenin bayıldığı bir börekmelonuntavukluboregiicindeyokyok5c4f26732e62balt :D Big Grin :D milföyle de denemiştim lakin yufkayla yapıldığında daha güzel oluyor birdaha milföyle yapmammelonuntavukluboregiicindeyokyok5c4f26732a2bepngalt :D:D :D:D :D:D şimdii gelelim malzemelere ben kalabalık gruba tarafından yaptığımdan 8 yufka kullanmıştım her yufkadan dört börek çıkıyodu sizde birey sayınıza göre yaparsınızmelonuntavukluboregiicindeyokyok5c4f26732e62balt 1548691054 1548691054 melonuntavukluboregiicindeyokyok5c4f26738ccb3melonuntavukluboregiicindeyokyok5c4f26738ccb3 melonuntavukluboregiicindeyokyok5c4f26738ccb3 malzemeler 2 yufka içi için; 1 adet tavuk göğsü 1 adet orta doruk soğan 1 büyük domates garnitür (benim acelem olduğundan hazırlanmış kullandım ) tuz, baharatlar ( ben sevdiğimden kimyon, karabiber,azcık yenibahar ve fazla azda pul biber eklemiştim) 1 yumurta sarısı susam, çörek otu Sosu için; yarım su bardağı değişken yağ 1 kase su Yapılışı; başlangıçta içi hazırlayın tavuğu haşlayın soğuyunca ister minik küpler halinde doğrayın isterseniz de kendi elinizde didikleyin ( ben elimde parçaladım ince ince daha iyi oldu) id soğanı çok ince kıyın tadı gelsede soğan parçaları gelmesin ağza kesin olmasın benim sevgilim normalde hiç sevmez soğanı o yüzden olabildiğinde fidan gibi kıydım Doğranan soğanları az yağda (yarım nehir bardağı değin ) hafif pembeleşene dek kavurun ve önceden küçük ve ince küpler halinde doğradığınız domatesi katın domatesler kendini birazcık salınca garnitür ve tavuğu ekleyin tuzu ve baharatlarınızı ekleyip bir 510 dakika daha pişirin Sonradan ocağı kapatın ve ılımaya bırakın harç ılıyınca yufkanın birini açın ve sosunu yufkanın her yerini eşdeğer miktarda ıslatacak şekilde dökün(yemek kaşığı ideal) ıslanan yufkayı önce iki ucu birbine değecek şekilde ikiye katlayın daha sonra diğer uçları da biri diğerinin birazcık aşağıda kalacak şekilde katlayın ve yufkayı dört eşdeğer parçaya bölün her parçaya harcını (bohça biçiminde yaptığımdan ortasına koydum ) koyup katlayın, isterseniz rulo yapın isterseniz bohça şeklinde katlayın ve ters çevirip yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye koyun Bütün yufkaları katladıkdan sonra böreklerinizin üzerine yumurtanın sarısını sürün üstüne susam ve çörek otunu serpin daha önceden 200 derecede ısıtılmış fırına verip üstü nar gibi kızarana değin pişirin sağlık olsunnnmelonuntavukluboregiicindeyokyok5c4f26732e62balt )  

Üst Alt