Son Konu

Tavuk Eti İle Enfes Bulgur Pilavı

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
tavuk-eti-ile-enfes-bulgur-pilavi-12.jpg

Tavuk Eti İle Enfes Bulgur Pilavı Tanımı İçin Materyaller

• 1 adet tavuk göğsü
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 büyük havuç
  • 1,5 su bardağı bulgur (ben iri bulgur kullandım)
  • Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 1 tatlı kaşığı kimyon ( tane kimyon)
  • Tuz
  • Karabiber
  • 3 su bardağı su
  • 1 baş sarımsak yahut bir kaç diş

Tavuk Eti İle Enfes Bulgur Pilavı Tanımı Yapılışı

1. Birinci olarak etleri hazırlayalım. Tavuk eti yıkayıp yıkamamak konusunda çok teori var herkes bildiğini yapsın.
  2. Kuşbaşı doğrayalım, bu ortada kırmızı et ile de yapabilirsiniz eminim tadı daha da hoş olacak.
  3. Biliyorsunuz yepyeni özbek pilavı kırmızı et ile yapılıyor.
  4. Ama ben tavuk eti ile de yapıyorum ve bulgur pilavına daha çok tavuk eti yakışacağını düşünüyorum, ve tabi daha hesaplı.
  5. Tencereye zeytinyağı ek edip yemeklik doğranmış kuru soğanları ek edelim.
  6. Soğanların rengi yoğunlaşana kadar kavuralım ve tavuk etini ek edip birlikte kavuralım.
  7. Tencerenin altını kısıp 10 dk daha kavuralım. Özbek pilavında havuçlar asla rendelenmez bu çok büyük yanlış, lakin bu bulgur pilavı oldu için ben havuçları rendeledim.
  8. Havuçları ek edip 3-4 dk daha kavurup 1 baş sarımsak inçe kabuğuna kadar soyulmuş ve baştaki pislikten temizlenmiş onu yıkayıp pilavın içine batıralım.
  9. Bende sarımsak bitti için bir kaç diş kaldı bende onları kullandım, tıpkı halde temizleyip yıkadım ve pilava batırdım.
  10. Üzerine kimyon ve tuz serpelim. Ben yeniden de burada özbek pilavı baharatı tane kimyon kullandım.
  11. Varsa kullanın yoksa toz kimyon,1, 5 su bardağı iri bulgur ek edip 1-2 çevirip üzerine 3 su bardağı sıcak su ek ettim.
  12. Kaynadıktan sonra kısık ateşte kapağı kapalı halde bulgurlar pişene kadar (yani su kalmayacak biçimde )pişirelim.
  13. Biliyorsunuz ben özbek pilavında pirinç, et ve havuç ile karıştırmıyorum, burada büsbütün farklı süreç bütün materyalleri karıştırarak pişirdim.
Denemek isteyenlere şimdiden afiyet olsun inşallah

Bu pilav tek başına ana yemek, yanına turşu ve ayran çok hoş sarfiyat.

Üst Alt