Son Konu

İzmir'li Genç Masaüstünü Cebe Sığdırdı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
İzmirli genç bilim insanı Iftihar Bariz,tek kartta bilgisayarsistemiyle örneğine çok az rastlanan bir mahsul ilerletti Dokuz Eylül Üniversitesi'nde Mekatronik Mühendisliği bölümünde doktorasını yapan 29 yaşındaki Övünç Belirgin'in akademik bir çalışma sırasında incelediği ve daha iyisini yaparımdiyerek başladığı proje, galibiyet hikayesine dönüştü Rüzgar ve güneş enerjisi santralleri düzenlemek için gereken hava ölçüm ve kayıt sistemlerini ilerletmek üzere çalışmaya başlayan Bariz'in geliştirdiği bilgisayar, ABD'de düzenlenen konferansta başarılı bulununca ilk yerli tek kartta bilgisayarınüretim macerası da başladı Belirgin'in tasarladığı birincil bilgisayarlar, mevcut ürünlere göre çok daha üstün özelliklere sahip olması nedeniyle enerji şirketlerinin dikkatini çekti Yılbaşından itibaren satışına başlanacak sistemin bütün dünyada yenilenebilir enerji yatırımlarında seçim nedeni olacağı belirtiliyor Genç bilim insanı Keskin'in ürettiği yeni bilgisayar, yalnızca enerji ölçümünde yok hayatın her alanını etkileyecek yenilikçi bilgisayarın doğmasına niçin oldu  Belirgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada enerji ölçümü için ürettiği bilgisayarın bununla birlikte birincil yerli tek kartta bilgisayarolduğuna dikkati çekti Tek kartta bilgisayarkavramının dünyada yeni yeni geliştiğini, bir masa üstü bilgisayarın kasasında yer alan tüm bileşenlerin tek bir kart üzerinde değişmez olarak tasarlanması tamamen cihaz boyutlarının küçülebildiğini ifade eden Keskin, enerji tasarrufu ve emniyet açısından diğer sistemlere tarafından daha avantajlı olan bu bilgisayarların hayatın her alanına kolaylıkla girebildiğini söyledi  Cepte taşınabilen bilgisayarın televizyon gibi herhangi bir ekrana bağlanarak çalışabildiğini, bir masa üstü bilgisayarla benzer işlevi görebildiğini anlatan Keskin, linux işletim sistemiyle kurgulanan bilgisayarın yerli işletim sistemi Pardus ile çalışması için çalışmaların devam ettiğini açıklama etti ÜLKE GÜVENLİĞİ İÇİN DE ÇOK MANÂLI! Bundan Böyle tüm ülkeler kendi bilgisayarlarını geliştirmek üzere çalışma yürütüyor Yaşanan güvenlik skandalları bilinçsizce yurt dışına ast olmanın ne değin zararlı olduğunu gösterdi Türkiye olarak biz de özel güvenlikleri içinde barındıracak sistemler geliştirmek zorundayız Geliştirdiğimiz bilgisayar bu ihtiyaca cevap verebilecek durumda Ulusal işletim sistemimiz Pardus'u kullanım hedefimiz var Tübitak ve Pardus ekibiyle görüşmelerimiz devam ediyor Onlar da bize takviye oluyor Yerli ekipman ve yerli işletim sistemi barındıran cihazlar yapmayı planlıyoruz Mevcut tasarımımız Linux işletim sistemiyle bir kaç içinde piyasaya çıkmış olacak Oysa özellikle kamu sektöründe kullanımı için Türkiye'ye özel bir bilgisayar ilerletmek üzere çalışmaya devam edeceğiz Türkiye'nin uzay araştırmaları yapma hedefinin bulunduğuna da göze çarpan eden Bariz, bu araştırmalar için yerli ekipman ve yazılımların geliştirilmesinin olduğunu sözlerine ekledi

Üst Alt