Son Konu

Denİzlİ'de Homo Erectus Fosİlİ

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
DENİZLİ'de 2002 yılında bir mermer ocağında tesadüfen bulunan kafatası fosilinin, Türkiye'de bulunan ilk 500 bin yıllık homo erectus fosili olduğunun belirlenmesi, Pamukkale Üniversitesi'nde heyecan yarattı

Bir erkeğe ait 500 bin yıllık kafatası fosilini Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi YrdDoçDr Mehmet Cihat Alçiçek buldu

500 BİN YILLIK FOSİL

Denizli Travertenlerinin Jeolojik ve Sedimentolojik İncelenmesi konulu çalışma için Honaz'a bağlı Kaklık Beldesi yakınlarında bir traverten mermer ocağında çalışan işçilerin mermer blok kesimi sırasında dikkatlerini çeken bir parçayı kendisine verdiklerini söyleyen YrdDoçDr Mehmet Cihat Alçiçek, “Bölgede araştırma yaparken ziyaret ettiğim bir mermer ocağında işçiler mermer blok kesiminde ortaya çıkan fosili gösterdi Kesim makineleriyle kesilen fosilin kafatasının sadece üst kısmının bir bölümü vardı Bir insana ait olduğu belliydi Birkaç gün önce gitseydim belki kafatasının tamamını bulacaktık Üç dört gün sonra ocağa gitseydim belki bulunan fosili de molozlarla birlikte atacaklardı Antropoloji konusunda uzman olmadığım ve askere gideceğim için fosilin kaybolmaması için JEMİRKO'ya (Jeolojik Mirasi Koruma Derneği) gönderdim Tesadüfen bulunan fosilin 500 bin yıllık olması, tüberküloz mikrobunun atasını ortaya çıkarması ve ilk insanların dünyaya dağılışı konusunda önemli bilgiler vermesi bizi de çok heyecanlandırdı diye konuştu

JEMİRKO Başkanı ve Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr Nizamettin Kazancı'nın hocası olduğu için kafatası fosilini gönderdiğini söyleyen YrdDoçDr Alçiçek, sadece Denizli yöresinin değil tüm Türkiye'nin fosil yönünden çok zengin olduğunu, Denizli'de mermer yataklarında çok sayıda fosile rastlandığını anlattı, ancak Türkiye'de bu fosillerin incelenmesi konusunda uzman ve kaynak yetersizliği olduğunu belirtti YrdDoçDr Alçiçek, fosilin bulunduğu mermer ocağının daha sonra kapandığını ve şu anda üretim yapılmadığını belirtti

Dünyadaki bütün insanların Afrika kökenli olduğu ve diğer kıtalara buradan dağıldıkları, bu sırada Ortadoğu ve Anadolu'dan geçtikleri yönündeki tezleri desteklemesi açısından önem taşıyan fosil, bilinen en eski tüberküloz vakası olarak da tıp tarihine geçmeye hazırlanıyor Latince dik insan anlamına gelen ve modern insanların atası olarak tanımlanan homo erectus fosili üzerindeki inceleme sonuçlarının, bugün ABD’nin saygın bilim dergilerinden American Journal of Physical Anthropology'de (AJPA) yayınlanması bekleniyor Bilim çevrelerinde heyecan uyandıran fosil insan kafatasının burundan itibaren üst yarısı ve gözaçıklıkları, kaşlar ve kafatası kemiklerinden oluşuyor Fosil, hala Ankara'da JEMİRKO'da bulunuyor

Üst Alt