Son Konu

Windows 11 Uyumluluk Kontrol Aracı Güncellendi

dagcı

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Windows-11-6.jpg

Aygıtınızı Windows 11’e yükseltmek istiyorsunuz ve bu mevzuda başınız mı karışık? Bildiğiniz üzere bu husus birçok kullanıcının aklında soru işaretleri yaratıyordu. Microsoft nihayet Windows 11 uyumluluk aracını yeniledi. Böylece işletim sisteminin aygıtınızla uyumlu olup olmadığını çarçabuk anlayabilirsiniz.

Windows 11, Intel’in 8. jenerasyon ve AMD’nin Ryzen 2000 serisi üzerindeki işlemcileri resmi olarak destekliyor. Microsoft artık belli 7. kuşak işlemcilere de takviye sunuyor:
  • Core 7. kuşak X serisi işlemciler.
  • Xeon W serisi işlemciler.
  • Core i7-7820HQ (Surface Studio 2 üzere cihazlar).
Uzun lafın kısası Microsoft, eski ve yaygın olarak kullanılan 7. kuşak Core işlemciler için dayanağı bırakıyor. Ayrıyeten 6. kuşak Skylake ve daha eski işlemciler de desteklenmiyor.

Windows-11-Uyumluluk-ve-.Destek-Kontrol2-579x480.jpg

Görünüşe bakılırsa şirket, donanım ihtiyaçları konusunda kararlı ve eski jenerasyon işlemciler resmi olarak desteklenmeyecek. Lakin bu hususta kesinlikle birtakım çalışmalar yapılacak ve birtakım açıkların bulunması mümkün.

Microsoft, Windows 11 sistem uyumluluğunu denetim etmek için “PC Health Check” isimli bir araç geliştirdi. Kullanıcılar bu aracı kullanarak donanımlarının ve yazılımlarının en son Windows sürümüyle çalışıp çalışmayacağını denetim edebilir.
PC-Health-Check.jpg
5960X işlemcili sistemimiz bile Windows 11’i desteklemiyor…
PC Health Check aracı, şu an için şirketin Windows Insider programının bir modülü olarak indirilebiliyor. Özetle bilgisayarınız yeni bir işlemciyle geliyorsa, ayrıyeten TPM 2.0 ve Secure Boot takviyesi sunuyorsa Windows 11 işletim sistemi destekleniyor.
  • Microsoft’un indirme sayfasını açın ve PC Health Check’in hakikat sürümünü seçin.
  • Aracı yüklemek için WindowsPCHealthCheckSetup.msi belgesine çift tıklayın.
  • Aracı açtıktan sonra Artık denetim et (Check now) butonuna tıklayın.

Üst Alt