Son Konu

Tek bir istismar ölüme yol açabilir

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
*Kocasinan Rehberlik ve Araştırma Merkezi ve Kocasinan İlçe Milli eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Çocuk İstismarı ve Ruhsal Boyutu' konulu konferansta konuşan Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Asıl Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç Dr Meda Kondolot, Bazen tek bir istismar ve ihlal çocuğun ölümü ile sonuçlanabilirdedi

Kocasinan Rehberlik ve Araştırma Merkezi ve Kocasinan İlçe Ulusal Eğitim Müdürlüğü kadar 'Çocuk İstismarı ve Ruhsal Boyutu' konulu konferans düzenlendi Kadir Has Kongre Merkezi'nde düzenlenen konferansa, Kocasinan Kaymakamı Ali Samimi Olarak, Kocasinan İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Duran, Kocasinan Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Mahmut Işıkgöz, mektep müdürleri ve rehber öğretmenler katıldı Konferansın başlangıç konuşmasını yapan Kocasinan Kaymakamı Ali Içtenlikle, düzenlenen konferansların yardımsever olduğunu söyledi Samimi Olarak, Biliyorsunuz ama daha evvelden de bu müşteri konferanslar yapılmıştı Bu 3 ’üncü konferansımız oldu Eğitim Liderleri Akademisi olarak böyle bir proje başlatıldı bununla birlikte Dinç Gençlik, Mutlu Gelecek adını koyduk Daha önce uyuşturucu ve pedagojik konuları ile alakalı seminerlerimiz olmuştu Eminim çok faydalı oluyordur çünkü birkaç müdürümüzden de olumlu geri dönüşler olduk Bu seminerlerden memnun olduklarını ve devam etmesi gerektiğini söyledilerifadelerini kullandı

Tek bir istismar ölüme yol açabilir

Konuşmacı olarak konferansa katılan ERÜ Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Esas Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç Dr Meda Kondolot, istismarın çocuğun sağlığını ve gelişimini tehlikeye soktuğunu söyledi Kondolot, İstismar, çocuğun optimum sağlığını, yaşamını ve gelişimini tehlikeye atacak, onun haklarını ihlal edecek her türlü eylem ve eylemsizlik diyoruz Eğer ki yapmanız gereken şeyleri yapmıyorsanız ve yapılmaması gerekenleri yapıyorsanız da istismar olacak Biz bunu istismar ve ihlal olarak ayırıyoruz İstismarda, maddi, cinsel, duygusal istismar olarak ayırıyoruz Çocuk istismarı ve ihlalinin kayda değer olmasının sebebi sık görünmesidir ve çocuğun hem maddesel sağlığını hem de ruhsal sağlığını AKUT dönemde ve tüm yaşamı boyunca etkileyecek manâlı sonuçlar doğuruyor Ara Sıra tek bir istismar ve ihlal o çocuğun ölümü ile sonuçlanabiliyor Bunları tekrarlaması durumunda bazen başına gelen birincil olay onun için ölümcül sonlanabiliyordediKondolot ayrıca, Cinsel istismar çocukların cinsel uyarı için kullanılmasıdır Bizim merkezimize en fazla adli makamlarca getirilen vakalar cinsel istismar vakaları oluyor Diğerlerini ise izlemlerimiz esnasında yakalayabiliyoruz Merkezimiz de çoğunlukla cinsel istismar görüyoruzdiye konuştu

Üst Alt