Son Konu

MEB'den Son Dakika Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
meb-den-son-dakika-yuz-yuze-egitim-aciklamasi-1614632256.jpg

Bugün akşam saatlerinde sona eren Kabine Toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, olağanlaşma süreci kapsamında atılacak adımları ve yeni kuralları açıklamıştı. Erdoğan'ın bu açıklamalarının akabinde Ulusal Eğitim Bakanlığı (MEB)'den yüz yüze eğitime ait açıklama geldi.

Yapılan açıklamada, 2 Mart Salı günü prestijiyle tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, 8 ve 12. sınıflarda ülke genelinde yüz yüze eğitime başlanacağı duyuruldu. Düşük ve orta riskli olarak tanımlanan illerdeyse tüm okul öncesi eğitim kurumlarında, ilkokullarda, ortaokullarda ve liselerde yüz yüze eğitime geçileceği belirtildi.

Eğitime seyreltilmiş kümeler halinde devam edilecek:

6c5135f7cc0d69d73d4394740d8b4a0addc6b019.jpeg

MEB'den yapılan açıklamada düşük ve orta riskli olarak tanımlanan vilayetler için okul öncesi eğitim kurumlarında tam vakitli, ilkokullarda seyreltilmiş sınıflarda haftada 2 gün, ortaokul 5,6,7. sınıflarda seyreltilmiş kümeler halinde haftada iki gün, ortaokul 8. sınıflarda seyreltilmiş kümeler halinde haftada 12-22 saat, lise hazırlık 9,10,11. sınıflarda seyreltilmiş kümeler halinde haftada iki gün, lise 12. sınıflarda seyreltilmiş kümeler halinde haftada 16-24 saat olacak biçimde yüz yüze eğitime başlanacağı bildirildi.

Yüksek ve çok yüksek riskli olarak tanımlanan vilayetlerde ise yüz yüze eğitime okul öncesi eğitim kurumlarında tam vakitli, ilkokullarda seyreltilmiş kümeler halinde haftada 2 gün, 8. sınıflarda seyreltilmiş kümeler halinde haftada 12-22 saat, 12. sınıflarda seyreltilmiş kümeler halinde haftada 16-24 saat formunda başlanacak.

Bununla birlikte özel ihtiyaçlı öğrenciler için hizmet veren özel eğitim okul ve sınıfları ülke genelinde tam vakitli olarak yüz yüze eğitime başlayacak. Liselerdeki imtihanlar ise 8 Mart Pazartesi gününden itibaren tüm vilayetlerde salgın önlemleri çerçevesinde yüz yüze olarak gerçekleştirilecek.

Açıklamaya nazaran köy ve seyrek nüfuslu yerleşim yerlerindeki eğitim kurumlarında mevcut kararlar uygulanmaya devam edecek. Ayrıyeten yüz yüze eğitim kapsamı dışındaki uygulamalarda uzaktan eğitime devam edileceği ve yüz yüze eğitime iştirakin veli isteğine bağlı olarak gerçekleştirileceği bilgisi de yapılan açıklamada yer aldı.

Üst Alt