Son Konu

sosyal örgütler nelerdir sosyal örgütlerin isimleri

iltasyazilim

Yeni Üye
Tepkime
1
Credits
-2
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Çevremizdeki Sosyal Örgütler Hakkında Bilgiler

Hepimiz bir toplum içerisinde yaşıyoruz Toplu yaşamanın bir sonucu olarak ihtiyaçlar ve bazı sorunlar yaşanabilir gereksinim ve sorunların ortaya çıkmasının nedenlerinden bazıları toplumların hesaplı, kültürel, sosyal yapılarıdır

Sosyal problemlerden bazıları şunlardır:
İşsizlik
Ihtiyar, yetim, bakıma muhtaç halk müziği
Okuryazar oranının düşüklüğü
Doğal çevrenin değil olması ve çevre kirliliği
Bakıma yoksul veya yetim çocuklar
Doğal afetlerden daha sonra yardıma ihtiyacı olan insanlar
Sosyal problemlerin çözümlenmesinde devlet bazı resmî kurumları görevlendirmiştir Halk hizmetlerini yürütmek amacıyla devlet göre kurulan kurumlara resmî kurum denir Resmî kurumların giderleri devlet kadar karşılanır Bu kurumların yetkileri ve güçleri de yasa ile belirlenmektedir
Resmî kurumların yanı sıra sosyal örgütler de sosyal problemleri çözmeye karşın incelemeler yaparlar Sosyal örgüt, toplumla ilgili amaç veya işi yapmak için bir araya gelmiş kurumların, şahısların oluşturduğu birliktir Sosyal örgütlerde gönüllülük esastır ve gelirleri vatandaşların bağışlarından oluşur
Sosyal örgüt ve kurumlar toplum için çalışırlar Farklı alanlarda hizmet ederler Bazıları eğitim, bazıları çevre konularında araştırmalar yaparlar Sosyal örgütlerden birkaçının egzersiz alanlarını, amaçlarını inceleyelim:

Türkiye Kızılay Derneği
Savaş alanlarında yaralanan ya da hastalanan askerlere hiçbir ayırım gözetmeden takviye etme arzusundan doğan Kızılay, taraf olduğumuz tüm savaşlarda bu doğrultuda çok başarılı hizmetler vermiştir Cephe ardından kurduğu seyyar ve sabit hastaneler, hasta taşıma servisleri, donattığı hastane gemileri, yetiştirdiği hemşireler ve gönüllü hasta bakıcılar yoluyla savaş alanlarında yaralanan veya hastalanan on binlerce Mehmetçik ’in, arkadaş ve düşman askerinin bakım ve tedavisine yardımcı olmuş; Türk olsun, düşman olsun savaş esirlerine gereken insancıl yardımları yapmış; savaştan etkilenen sivil halkın bakımı ve korunması için uğraş göstermiştir Ülkemizde, sağlık durumu ve sosyal yardım alanlarında çoğu hizmete öncülük etmiş ve milletlerarası yardımsever yardım faaliyetlerine de katılmıştır
Kızılay etkin bir şekilde katıldığı Kurtuluş Savaşı ’nın zaferle sonuçlanması ve cumhuriyetin ilanından sonra ülkemizin içinde bulunduğu öyle çok sorunun çözümü için bütün imkânlarını seferber etmişti
Cumhuriyetimizin birincil yıllarında, sıralı girdiği savaşlardan bezginlik düşmüş ulusumuz, açlık, kuraklık ve salgın hastalıklarla aleyhinde karşıyaydı Kızılay bir yandan bu sorunlarla uğraşırken, diğer yana da esir ve göçmenlerin giyecek, yiyecek, barınma ve sağlık durumu ihtiyaçlarını karşılamış, imkânları oranında da meydana gelen afetlerin yaralarını sarmaya çalışmıştır
Mevcut sorunların yanı sıra hızla artan ve değişen toplumumuzda, doğal olarak yeni arzu ve ihtiyaçlar da belirlemeye başlamıştı Kızılay bu gelişmelerin arkasından kalmamış, sıhhat ve sosyal alanlardaki sorunların çözümü doğrultusunda amaçların ufkunu ve etkinlik alanlarını kesintisiz genişletmiştir

Kızılayının zamanla yöneldiği faaliyet ve hizmet alanları şunlardır:
Afete Hazırlık ve Müdahale
Savaş durumunda
Doğal afetlerde
Olağan dönemlerde
Nakdi ve ayni yardım hizmetleri
Afiyet ve Sosyal Takviye Hizmetleri
Tıp merkezleri
PsikoSosyal yardım hizmetleri
ilk destek kursları
Gençlik ve Gönüllülük hizmetleri
Gençlik kampları
Burslar
Yurtlar
Gönüllülük hizmetleri
Kan Hizmetleri
Milletlerarası ilişkiler
Kızılayın amacı;
Savaşta felakete uğrayanları koruyan, 12 Ağustos 1949 tarihli Cenevre Sözleşmeleriyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti ’nin taraf bulunduğu uluslararası anlaşmaların kendisine yüklediği hizmetleri bakmak, bunların yerine getirilmesine yardımcı olmak,
Barışta yurt içinde ve yurt açık havada meydana gelen her türlü felaket ve felaketlere karşı tüzük dahilinde üstüne düşen hizmetleri yerine getirmek,
İnsaniyetçi hukuk ilkelerine yan kalmak, sağlık durumu ve sosyal dayanışmayı teşvik etmek, sosyal refahın geliştirilmesine yardım etmek,
Milletlerarası Kızılhaç Komitesi, Milletlerarası KızılayKızılhaç Dernekleri Federasyonu ve bu federasyona dahil ulusal kuruluşlarla niyet ve meslek birliği yapmaktır
Kızılayın Görevleri
Kızılay, savaşta ve barışta amacının gerektirdiği hizmetlerle kanunların yüklediği görevleri yapar
Savaşta veya hükümetin ilan ettiği doğaüstü hâllerde; Kızılay, hükümetin gösterdiği ihtiyaç ve ihtiyaca göre cephede ve cephe gerisinde Türk Milleti ve Silahlı Kuvvetlerine amacına yerinde yardımlarda bulunur
Savaş görevlerini yerine getirecek vasıta ve gereçlerle ilaçları kesintisiz denetim altında bulundurur, deformasyon ve eksilmeye mahal bırakmadan gerekenleri elden çıkarır, yerine tazelerini, yenilerini hazırlamak suretiyle stok seviyesini korumaya çalışır
Silahlı Kuvvetlerde görülecek bulaşıcı hastalıklara karşı açılacak mücadeleye katılır
Tehlikeli bölgelerde yer alan çocukların ve korunmaları gerekenlerin hükümetin göstereceği yerlere taşınmalarına ve yerleştirmelerine yardım eder
Hükümetin ricası üzerine göstereceği yerlerde hastaneler açar
Hemşireler, gönüllü hemşireler ve hasta bakıcılar, birincil yardım ve acil bakım, laboratuvar, radyoloji ve ihtiyaç duyulacak öteki branşlarda sıhhat meslek elemanı yetiştirir Dispanserler, sıhhat merkezleri ve hastaneler, amaçlarına yerinde eğitim öğretim merkez ve kurumları, rehabilitasyon merkezleri açar ve yönetir
Kan yardımı ile kan türevlerini sağlayacak teşkilatı kurar, yönetir ve teşkilatın yurt düzeyinde gelişmesi için gereken önlemleri alır
Salgın hastalıklara, insanlar sağlığını ilgilendiren benzer afetlere ve çocuk ölümlerine aleyhinde mücadeleye katılır ve takviye eder
Barışta ve savaşta görevlerini yerine getirebilmek için gereken araç ve gereçleri hazırlar
Yoksullara yardımda bulunur
Muhtaç hastalara tedavi yardımı yapar; güçsüz ve bedensel özürlülere noksan ya da arızalı organlarının fonksiyonlarını bütünleyici, destekleyici ya da rehabilite edici nitelikte araç tedarik etmeye çalışır
TEMA (Türkiye Erozyonla Uğraş ve Ağaçlandırma) Vakfı
Kaybolan geleceği kurtarmak, istek ve yoksulluğu gidererek “J ‘PHJ^ ^ topraktan gelen toplumsal barışı temin etmek için:
Erozyon, çoraklaşma, çölleşme, kirlilik, hatalı tarım teknikleri ve kasıt dışı arazi kullanımını önlemek,
Doğal varlıkların tahribine yönelik milli ve uluslararası her türlü yönetimsel, siyasi ve hesaplı baskılara karşısında çaba etmek ve sorunlara çözüm önermek,
Doğal varlıkların korunmasına karşın politikaların hükümetlerce üretilmesini, gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını, uygulanmasını ve uluslararası anlaşmalara uyulmasını sağlayacak bilinçli ve etkin kamuoyu meydana getirmek,
Biyolojik çeşitlilik, toprak, su ve öteki doğal kaynakların korunması, bereketli kılınması ve sürdürülebilir yönetimini gerçekleştirmeyi amaçlamıştır

Türk Eğitim Vakfı

1967 yılından bu yanlamasına hizmet veren vakıf, eğitime gönül vermiş aydın kişiler ve iş adamlarının katkılarıyla kurulmuşturVakfın amacı, maddesel desteğe ihtiyacı olan başarılı öğrencilere burs vermek, okul, öğrenci yurdu ve merkezleri başlamak, eğitim ve öğretim alanında çalışmalar yapmak, millî eğitime takviye olmaktır

LÖSEV (Lösemili Çocuklar Vakfı)

LÖSEV ’in birincil amacı, lösemili ve kan hastası çocukların eğitim ve sağlık ilk önce almak üzere her türlü ihtiyaçlarının sağlanmasına muavin olmaktırVakfın diğer kayda değer amacı ise kan hastalıkları konusunda milli düzeydetedavi, eğitim ve araştırma kurumları hazırlamak ve işletmektir LÖSEV, gerçekleştirdiği tüm faaliyetlerde; lösemi hastalığını tanıtmayı, lösemili çocukların ve ailelerinin sıkıntılarını topluma aktarmayı ve toplumu bilinçlendirmeyi amaçlamaktadır

Türk Yürek Vakfı
Bir grup hayırseverin 1975 yılında yürek sağlığını geliştirme düşüncesi ile kurduğu bir vakıftır Vakıf, afiyet sigortasından mahrum olan insanlara ucuz veya bedava kalp muayeneleri yapmaktadır

Eğitim Gönüllüleri Vakfı
Vakfın kuruluş nedeni, devlet göre verilen esas eğitime katkıda ^| bulunmaktır Buradan yola çıkarak oluşturdukları donanımlı eğitim ortamlarına kendi isteği ile gelen 716 yaş grubu çocukları gönüllüleri ile eğitmektedirler
Çocukları geleceğe hazırlar Bağışçılarının katkılarıyla sürdürdüğü bu etkinlikler hakkında kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirir Eğitim Gönüllüleri Vakfının misyonu şudur:
Çocuklarımızın; cumhuriyet esas prensip ve değerlerine alt, rasyonel, ihtiyatlı, öz güven sahibi, düşünen, sorgulayan, kendi iç yaratıcılığını harekete geçirebilen, barışçı, ayrı, us ve inançlara saygılı, insan ilişkilerinde cinsiyet, halk, din, dil farkı gözetmeyen bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunacak okul dışı eğitim programları meydana getirmek ve uygulamaktır

İlkyar (İlköğretim Okullarına Destek Vakfı)
Özellikle köy çocuklarına okuma heyecanı ve eğitimini daha ileri düzeyde sürdürme motivasyonu kazandırmak, eğitimlerine katkıda bulunmak ve bu faaliyetin her aşamasını, hiçbir politik endişe taşımadan ve insanların eşdeğer olduğu ilkesinden yola çıkarak kullanmak, Köylere kitap yardımı gerçekleştirmek, Öğretmenler için programlar hazırlamak

AKUT (Arama Kurturma Derneği)

Ilk Olarak esas hedefi dağ ve öteki doğa koşullarında içten ve etkili arama ve kurtarma faaliyetleri düzenlemekti 1997 yılı Ocak ayında yer sarsıntısı eğitimini, haziran ayında ise birincil sel eğitimini almaya başlayan AKUT, bu nedenle istek edildiği takdirde doğal afetlerde de ilgili resmî kurumlara tezgâhtar olabilir hâle geldi
AKUT, gönüllü çalışanlarıyla yardıma ihtiyacı olan kişilere en kısa sürede ulaşmak, destek için gereken en uygun koşulları temin etmek, kazazedenin temel birincil destek desteğini temin etmek ve can kaybını en üye indirmeyi amaçlamıştır

ÇEKÜL (Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı)
Ülkemizin doğal ve kültürel mirasını gözetmek amacıyla resmileşmiş bir sivil toplum kuruluşudur ÇEKÜL, doğal ve kültürel çevreyi gözetmek için “büyük kasaba, havza, alan, ülke ölçeğinde projeler geliştirmektedir

DHKD (Doğal Hayatı Koruma Derneği)
DHKD ’nin amacı Türkiye ’nin olağanüstü zengin bitki ve hayvan türleri ile bunların doğal hayat alanlarının değerinin farkına varılması, koruma altına alınmasıdır DHKD bu koruma projeleri yürütmekte, ilgili yasaların uygulanabilmesi için lobi faaliyetleri sürdürmektedir Kamuoyu, yerel ve merkezî yöneticiler ve şirketlerle iş birliği yapmaktadır *

Üst Alt