Latest Thread

Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Bankalar kredi kartı aidatı alabilir mi?

moderatör

Yönetici
Mesajlar
1,296
Tepkime puanı
1
Puanları
6
Yaş
33

Bankalardan kart aidatı nasıl geri alınır?​

Bunun için yapmanız gereken tek şey bir dilekçe ve kesilen kart aidatını gösteren dekont ile başvuruda bulunmak. Hakem heyeti de bankaya iade talebinde bulunacak ve ortalama 15 gün içerisinde kart aidatınız geri ödenecektir.

Kredi kartı aidatı ödemek zorunlu mu?​

BDDK'nın yönetmeliğine göre; kart çıkaran kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorunda. Ayrıca bankalar aidatsız kart seçeneğini tüketiciye bildirmekle yükümlü. Aidatsız kredi kartı için bir dilekçeyle bankaya başvurmak yeterli oluyor.

Kredi kartı yıllık aidatı ne zaman alınıyor?​

-Kesintisiz 180 gün boyunca kullanılmayan kredi kartı hareketsiz kabul edilir ve hareket görmediği sürece aidat ödenmez. -Hareketsiz kartlarda tahsil edilemeyen kredi kartı yıllık üyelik ücretleri, tahakkuk tarihinden itibaren en fazla son 12 aylık dönem için sonradan tahsil edilmek üzere bekletilebilir.

Kredi kartı aidatı hangi ayda kesilir?​

Ücret yansıtılacak günden 180 gün öncesine kadar işlem yapmayan kredi kartlarından yasa gereği ücret alınmaz. Ücret yansıtılmadan 1 ay önce ekstrede bilgilendirmesi yapılır.

Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır e devlet?​

EDevlet'e kredi kartı aidatı iadesi için başvuru yapabilirsiniz. Hangi adımları izlemeniz gerektiğini anlatalım:

  1. eDevlet'e giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Müşteri Hakem Heyeti” yazıp Bankalar Birliği sayfasına giriş yapın.
  2. Ardından “Devam Et” bölümüne basarak ilerleyin.

Kullanılmayan karta aidat gelir mi?​

– Kredi kartı sözleşmesi imzalanmış olsa bile kredi kartı kullanılmadığı sürece aidat yansıtılamaz. – Kesintisiz 180 gün boyunca kullanılmayan kredi kartı hareketsiz kabul edilir ve hareket görmediği sürece aidat ödenmez.

Kredi kartı yıllık üyelik ücreti ödenmezse ne olur?​

Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, kredi kartı üyelik ücretinin ödenmemesi halinde bankanın kredi kartını kullanıma kapatmasını hukuka uygun bularak, ''bankaların gördükleri hizmetin uygun bir karşılığını kart kullanıcılarından istemesinin hakkı olduğuna'' hükmetti.
 
Üst Alt