Son Konu

PlayStation 5 Pulse 3D Kablosuz Kulaklık İncelemesi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
txyacajvpis.jpg

Pulse 3D ile ilgili dikkatimi çeken birinci şey denetim tuşları oldu. Aslına bakarsanız Bluetooth dayanaklı kulaklıklar dışındaki tüm kulaklıkları kolay kolay PS5’e bağlayabilir ve oyun oynayabilirsiniz. İster konsolun üzerindeki portlardan kablosuz bağlayın, isterseniz de Dualsense üzerindeki jak girişinden bağlayın. Yani bu alanda seçimler konusunda çok özgürsünüz.

PlayStation 5 İncelemesi

Yurt dışında 100 dolar tavsiye edilen satış fiyatına sahip olan Pulse 3D dizaynını en çok beğendiğim kulaklardan biri oldu. Elbette fiyatlar konusunda stok durumlarını takip etmek son derece faydalı olacaktır. Zira hem PlayStation 5’in kendisi hem de aksesuarları süregelen üretim problemlerinden ötürü aşikâr aralıklarla stokta bulunabiliyor.

Pulse 3D Tasarım Özellikleri

Tasarım açısından son derece hoş görünen Pulse 3D, PlayStation’ın beyaz ve siyah tonlarıyla ahenk gösteriyor. Kulak, dışta beyaz, içte siyah bir baş bandıyla birbirine bağlanan mat siyah plastikten oluşuyor. Baş bandı, birçok baş boyutuna otomatik olarak uyan yaylı, yastıklı bir süspansiyona sahip ve yapay deri kaplı kulak yastıkları son derece konforlu bir tecrübe sunmayı amaçlıyor.

Kulaklığın tüm denetimleri ise sol tarafa yerleştirilmiş. Benim denediğim kulaklıklarda güç tuşu genelde basılı tuttuğunuzda aygıtı açarken, Pulse 3D’de standart bir açma kapama tuşu tercih edilmiş. Tuşu ileri gerçek ittirdiğinizde tatmin edici bir “click” sesinin akabinde kulaklığın üzerindeki LED PlayStation mavisiyle yanmaya başlıyor.

Pulse 3D Mikrofonlar

Kulaklığın mikrofonları bir Sony klasiği olarak ahizenin içerisine gömülü. Tasarım açısından beğenilen bir tercih olmakla birlikle, bilhassa rekabetçi oyuncular gürültü engelleme özelliğine sahip farklı kesim olarak dışa uzanan mikrofonlar görmek isteyebiliyorlar.

Daha evvel incelemiş olduğum ve PS5 için özel üretilen Steelseries Arctis 7P’nin mikrofon performansını düşündüğümde hak vermemek mümkün değil. Lakin şunu da hatırlatmam lazım. Şu anda piyasaya eli yüzü düzgün kablosuz bir kulaklık almak istediğiniz genel olarak fiyatları Pulse 3D ile misal düzeylerde. Artic 7P çok üst seviye bir donanım ve PlayStation 5’e çok yakışıyor lakin fiyatı Pulse 3D’nin iki katından daha fazla.

Kulaklığın üzerindeki denetim tuşlarından devam edersek… 3.5 mm jak girişi ve Tip-C temas yuvası dikkat çeken ayrıntılar ortasında. Sony’nin kulaklık modellerinde uzun süredire Tip-C kullanıyor olması benim çok hoşuma gidiyor. Böylelikle meskende kulaklık şarj kablosunu kaybettiğinizde yeni bir micro-USB kablo aramakla uğraşmıyor, gidip konuttaki rastgele bir Tip-C kabloyu kulaklığı şarj etmek için kullanabiliyorsunuz.

Pulse 3D’nin üzerindeki öbür değerli denetim tuşları ise şu biçimde: sessize alma tuşu, ses denetim tuşu, mikrofona giden sesinizi duymanızı sağlayan ses monitörü tuşu ve küme sesi tuşu. Küme sesi tuşunun kulaklığın üzerinde olması tekrar hoş bir ayrıntı zira bu sayede oyun ile arkadaşlarınızın ortasındaki ses istikrarını basitçe sağlayabiliyorsunuz. Olağanda bu ayarı yapabilmek için oyuna orta vermeniz, ilgili menüye girmeniz ve ses istikrarını ayarlamanız gerekiyor.

Neredeyse Tüm Aygıtlar ile Uyumlu

Gelelim irtibat özelliklerine… Olağanda Pulse 3D, PlayStation 5 ile çalışması için tasarlanmış bir kulaklık. Aslında üzerindeki denetim tuşlarından bunu anlayabiliyorsunuz. Yetmediyse sol ahizenin kenarında minik bir PS logosu bize bu kulaklığın ilişkin olduğu yeri gösteriyor. Tekrar de bunlar efektif aygıtlar, bunu unutmayın. Pulse 3D’yi kablosuz vericisini PC’ye yahut Mac’e bağladığınız taktirde bu platformlarda da kullanabiliyorsunuz. Şayet 3.5 mm jak girişini kullanırsanız da Nintendo Switch’ten taşınabilir cihazlarınıza kadar tonla yerde kullanabiliyorsunuz.

Pulse 3D ve 3D Tempest Ses Teknolojisi

Artık fark ettiyseniz bu kulaklığın isminin Pulse 3D olmasının bir nedeni var. O da PlayStation 5 ile birlikte tanıştığımız yeni teknolojiler. Sony yeni kuşak konsolunda Dualsense ve 3D Tempest üzere oyun tecrübesini bir adım öteye götürmeyi amaçlayan teknolojiler sunuyor. Ayrıyeten bu özellikleriyle de rakiplerinden kendini önemli bir biçimde ayırıyor.

1960’larda, evet çok geri gittik… Bu periyotta bir Beatles albümünü kulaklıkla dinlemek istediğinizde size yalnızca tek kanallı bir ses veriliyordu. Yani sağ kulaklıkta ne duyuyorsanız, sol tarafta da onu duyuyordunuz. Günümüzde ise müzik çoklukla stereo olarak kayıt ediliyor böylelikle iki kulaklık da farklı sesleri size sunabiliyor.

Surround dediğimiz olaysa kolay olarak, monoda 1, stereoda 2 olan ses kanallarının sayısını arttırmaktan ibaret. Genelde 5.1 ve 7.1 kurulumlarıyla karşımıza çıkarken kapsayıcı bir ses deneyimi sunabiliyor.

3D Ses teknolojisi ise aslında surround’un yine yorumlanması diyebiliriz. Ekranın sağ ve sol tarafındaki harekete karşılık gelen sesi çıkarmak için hoparlör kullanmak yerine, birçok farklı kaynaktan dijital olarak ses girdisi üretmek için obje tabanlı uzamsal ses kullanır.

Mesela bir oyunda yağmur yağıyor diyelim. Olağanda yağmurun kaynağına yaklaştıkça sesin ayarlanması gerekiyor. Başka türlü gerçek bir derinlik ilüzyonu yaratmanız mümkün olmayacaktır. 3D ses ise farklı bir prosedüre başvuruyor. Bahsimizi algılayabilmeniz için düşen yağmur damlalarının seslerini tek tek simüle ediyor.

Kısaca 3D Tempest ses teknolojisi PS5 donanımı tarafından üretiliyor ve siz hangi ses aygıtınızı bağlarsanız bağlayın bu durum değişmiyor. Yani aslında her kulaklık 3D Tempest’i destekliyor. Bu noktada Sony’nin belirli kulaklıklarla oyuncuları sınırlamıyor oluşu son derece hoş. Tekrar de Pulse 3D üzere kulaklıklar bu teknoloji ile tam uyumlu olduğu için çok daha âlâ tecrübe elde ediyorsunuz.

Üst Alt