Son Konu

Vatan sevgisi ile ilgili kompozisyon

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Vatan sevgisi konulu kompozisyon

Vatan uzerinde bağımsız yaşadığımız, milletimiz ve ailemizle hatıralarımızı oluşturduğumuz, kulturumuzun, devletimizin ve tarihimizin ortak oğesi toprak parcasına verdiğimiz isimdir Bizim kulturumuzde namusumuzun da bir parcasıdır, Mutluluğumuzun da Toprak basit bir toprak parcası değildir Cunku dunyanın herhangi bir yerindeki toprak parcası bizim vatanımız olamaz Vatanımızın bizde bıraktığı duygu fırtınasını yaşatamaz Vatan toprağı bir kere kazanıldığı şartlar itibarıyla diğer toprak parcalarından ayrılır Vatan uğruna savaşılır, hatta olunur, en onemlisi de vatan icin en guzel değerlerle yaşanılır

Şairimiz; Bayrakları bayrak yapan ustundeki kandır,Toprak eğer uğrunda olunuyorsa vatandır der Ne guzel der, işte bu şiir tam bizim vatanımız icin soylemiştir Dunya uzerinde başka bir millet gosterilemez ki, bizim kadar vatanı icin can vermiş olmasın Bir başka şairimiz de bu yuzden ot değil onlar dedenin saclarıder Evet yaylalarımızdaki baharda fışkıran otlar, bu vatan icin savaşmış, can vermiş analarımızın, nazlı gelinlerimizin saclarıdır, percemleridir Karlı dağlarımızın dorukları yaşlı dedelerimizin yuzudur, sakallarıdır Bir mızrak gibi Ege Denizine uzanan dağlarımız yiğitlerimizin celikten kollarıdır Vatanımız oylesine milletimizle bir vucut olmuştur ki, milletimizi vatanımızdan ayırt etmek mumkun değildir

İstiklal Marşı şairimiz ne guzel anlatır bu bağımsızlık cabasını! Vatanımız ile milletimizin bir beden ve ruh olduğunu ne guzel anlatır:

“Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?
Şuheda fışkıracak toprağı sıksan şuheda
Canı, cananı, butun varımı alsın da Huda
Etmesin tek vatanımdan beni dunyada cuda

Dunyanın başka ulkelerinden dostlarım oldu Onlara vatanları ile ilgili sorduğum sorulara beklediğim heyecanda cevap alamamamıştım Bana vatanımla ilgili sorduklara sorulara verdiğim cevapları cok heyecanlı ve gururlu bulmuşlardı Ben de onlara vatanımızın değeriyle ilgili olarak, her karış vatan toprağının kanla ve canla kazanıldığını soylemiştim Az bile soylemişim!

Vatan icin olmenin yanında vatan icin yaşamanın da bir gorev olduğunu bilmek gerekir Vatan icindeki yaşantı apayrı bir guzellikte olmalıdır Uğruna olunecek kadar guzel bir vatanda o değerde bir yaşam surmek gerekir gercekten Vatan toprakları uzerindeki huzur, barış ve mutluluk icinde yaşayan insanlar vatanın olmazsa olmaz parcasıdırlar Galiba işin bu kısmını bugun eksik yaşıyoruz değil mi?

Atalarımızın buyuk fedekarlıklarla bize bıraktıkları vatanı hakkıyla ve vatan yaparak yaşamak bugun bizlere duşen onemli bir vefa borcudur Dunyada cok zengin ve etkili oldukları halde tek ve bağımsız vatanları olmayan milletlere bakarsak vatanın kıymetini cok iyi anlarız Ermeni ve Yahudi diyasporaları dunya politikasında da cok etkindirler Ama tek ve bağımsız vatanları olmadığından, milletlerinin duygu dunyaları kırılgandır (Varolan devletleri elbette ki butun diyasporayı kapsayıcı değildir) Aynı şekilde, dunyadaki Lubnanlı sayısı 15 milyon civarındadır Ama dort milyonluk Lubnanın hep işgal altında olması, kargaşalarla dolu olması bu buyuk topluluğu hep başları one eğik yapmaktadır

Guzel Turkiyemiz, atalarımızın canları, kanları ve yurekleri ve akıllarıyla kurdukları bu vatan parcamız bizler icin huzurlu ve onurlu bir yaşama guvencesidir Sadece bizim icin mi? Başka devletler halinde yaşayan milyonlarca Turk nufusu, Balkan ulkelerindeki başka devletlerin idaresi altındaki Osmanlı bakiyesi insanımız icin de bir “Anayurt guvencesidir Hatta Turk olmayan musluman coğrafya icin de bir anayurt ve muhafız ulke kabul edilir gecmişte ulkemize doğru yaşanan her coğrafyadan gocler bunu kanıtlamakta değil midir?

Allahım bu cennet vatanı sonsuza kadar korusun, bizleri korusun

Üst Alt