Son Konu

Akıllı duşman, akılsız dosttan iyidir. Sozunu acıklayan bir kompozisyon yazı

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
26
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Akıllı duşman, akılsız dosttan iyidir Sozunu acıklayan bir kompozisyon yazı

Akıllı bir duşman, akılsız bir dostan daha iyidirCunku Akılsız kimse, dostu icin iyi niyet beslediği halde yaptığı işin ne gibi kotu sonuclar doğuracağını duşunemez Boylece dostuna bilmeyerek kotuluk edebilir Oysa akıllı duşmanın yapacağı kotuluğu, insan akıl yoluyla sezer, gereken onlemi alır Akıllı duşmanla anlaşmak da kolay olur Gelin akılsız dost kelimesini bir ornekle somutlaştıralım ;

Vaktiyle bir gurbetci vardı Uzun sure gurbette kaldığından ailesini gormemişti Duşunup gezinirken memleketten yeni gelmiş Hasan isimli hemşehrisine rastladı Gozleri sevincten pırıl pırıl parladı Boynuna sarıldı

Ah Hasancığım, seni bana Allah gonderdi Merak ettim acaba bizimkileri gordun mu?
Tabii dedi Hasan

Sevdiği bir atı, bir de kopeği vardı Sormaya onlardan başladı
Kopeğim nasıl?
Anlayışsız hemşehrisi Hasan hic tereddutsuz felaket haberini verdi
Kopeğin oldu dostum
Nasıl, ne zaman?
Olen atının kemiği gırtlağında kaldı da
Sevgili atım da oldu demek Ne yapalım zarar gelirse mala gelsin Peki ama atım ne zaman oldu?

Hasan hic umursamadan cevap verdi
Karının cenazesini kaldırırlarken
Adamın gozleri yuvalarından cıkmıştı Cığlık cığlığa bağırdı
Karım oldu ha, peki hangi hastalıktan?

Hasan yine umursamaz tavırlarla bakınıyor, sanki cok normal şeylerden bahsediyordu
Hastalıktan değil, oğlunun acısına dayanamadığından oldu dostum
Adam beyninden vurulmuşa donmuştu Sacını başını yoluyor, yine de iyi haber alabilmek umidiyle durmadan soruyordu

Yanlış hatırlamıyorsam annenin olumunden bir hafta sonraydı Aldığı yaralardan dolayı oldu zavallı
Vay başıma annemi de kaybettim
Babanla birlikte yıkılan evinizin altında kaldı zavallılar

Adam acıdan yere yığıldı Yerde kıvranırken hemşehrisi Hasan oradan soyleniyordu
Bir gun nasılsa hepimiz olecek değil miyiz, ne var bunda bu kadar uzulecek?

Yukarıdaki ornektende anlaşıldığı gibi akılsız kimse dostu icin iyi niyet beslediği halde yaptığı işin ne gibi kotu sonuclar doğuracağını duşunemedi ve arkadaşına kotuluk etmiş olduOysa annesinin olduğunu akıllı bir duşmanı soyleseydi adam akıllı duşmanın ona kotuluk yapabileceğini akıl yoluyla sezer, emin olmadan şiddetli tepkiler vermez gereken onlemi alırdı

Üst Alt