Son Konu

İETT Otobüsünü Çalan Sanık Tahliye Oldu: 'Karşıya Geçmem Gerekiyordu, Taksi Bulamadım'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-8f9e38dc4173cdb36fa4d64560ad0069d1ee0542.jpg

Park halindeki İETT otobüsünü çalarak cins attıktan sonra Beyoğlu'na bırakan tutuklu sanık Ali Volkan Çamur, 15 yıla kadar mahpus cezası istemiyle hakim karşısına çıktı. Çamur "Bostancı Kıyısı'nda olduğum sırada bir telefon geldi, o telefon üzerine karşıya geçmem gerekiyordu. Taksi bulamadım, aklıma gelen birinci şeyi yaptım" dedi. Çamur tahliye oldu.

Maltepe - Kadıköy ortasında sefer yapan park halindeki İETT otobüsünü çalarak çeşit attıktan sonra Beyoğlu'na bırakan tutuklu sanık 32 yaşındaki Ali Volkan Çamur, 'Gece vakti haksız yere elde bulundurulan anahtarla kilit açmak suretiyle hırsızlık' suçundan 15 yıla kadar mahpus cezası istemiyle birinci defa hakim karşısına çıktı. 

İstanbul Anadolu 50. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki birinci duruşmaya tutuklu sanık Ali Volkan Çamur ile müştekiler Cuma Ali Kaya ile Özay İlaslan katıldı. Duruşmada taraf avukatları da yer aldı.

Sanık Çamur savunmasında "Ben Bostancı Kıyısı'nda olduğum sırada bir telefon geldi, o telefon üzerine karşıya geçmem gerekiyordu. Taksi bulamadım, aklıma gelen birinci şeyi yaptım. Ben de otobüs şoförüydüm, babamın da farklı bir şirkette çalışan otobüsü vardır. Bu nedenle otobüsü çektikleri yerleri ve anahtarların aracın içerisinde bırakıldığını biliyorum. Hava valfini kullanarak otobüse girdim anahtarı alıp çalıştırdım, karşıya geçtim. Niyetim işimi gördükten sonra aracı geri getirmekti fakat olmadı. Karşıda aracı bıraktım, kapılarını kilitleyip indim. Araca da rastgele bir ziyan vermedim. Servis yapamamaktan ötürü bir ziyanlarını ve akaryakıt paralarını karşılamaya hazırım" sözlerini kullandı.

Şirket ismine şikayetçi oldular

Müştekiler Cuma Ali Kaya ve Özay İlaslan şahsi bir şikayetleri olmadığını, lakin şirketleri ziyana uğradığı için şirketleri ismine şikayetçi olduklarını söyledi.Sanık avukatı müvekkilinin uzun müddettir tutuklu olduğunu, karşı tarafın tüm ziyanının karşılanacağını söyleyerek müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Duruşma savcısı, sanığın işlediği kabahatin uzlaşmaya tabi cürümlerden olduğunu belirterek evrakın uzlaştırmacıya gönderilmesini ve sanığın tutuklu kaldığı süreyi göze alarak tahliye edilmesini talep etti.

Mahkeme, sanık Ali Volkan Çamur'un tahliyesine ve müşteki tarafın ziyanı bildirdikten sonra sanık Çamur'un duruşma gününe kadar ziyanı gidermesine karar verdi. Mahkeme, eksik dokümanların tamamlanmasının akabinde evrakın uzlaştırma ofisine gönderilmesine karar vererek eksikliklerin giderilmesi için duruşmayı erteledi.

İddianameden

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede Ali Volkan Çamur'un 8 Şubat 2021 günü park halindeki belediye otobüsünü çalarak Maltepe'den Beyoğlu'na gittiği anlatıldı. İddianamede sanık Çamur'un "Gece vakti haksız yere elde bulundurulan anahtarla kilit açmak suretiyle hırsızlık" kabahatinden 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar mahpus cezasıyla cezalandırılması isteniyor.

Üst Alt