Son Konu

Bakan Selçuk'tan 'Uzaktan Eğitim' Açıklaması: 'Salgın Bitse de Devam Edecek'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-a26d5ebe0f45348ae6eef933828463423d7baec1.jpg

Uzaktan eğitim 1’inci yılını doldurdu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “Bu süreç eğitim hayatına ne kazandırdı?”, “Bundan sonra ne olacak?” sorularını yanıtladı.

Bugün 23 Mart. Pandemiyle birlikte başlayan uzaktan eğitim tam 1 yılını doldurdu. Eğitim ve öğretim tam 1 yıldır yüklü olarak EBA TV ve Ulusal Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Eğitim Bilişim Ağı (EBA) üzerinden yürütülüyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Salgın bitse de uzaktan eğitim artık kalıcı olacak. EBA altyapımızı güçlendirdik.

Hibrit modelini uygulamaya ait önemli bir tecrübemiz oldu. Bundan sonraki süreçte hangi derslerin yüz yüze hangi derslerin uzaktan yapılabileceğine ait çalışmalardan sonra yeni yol haritası belirleyeceğiz. Birçok okulumuzun buna ait altyapısı uygun" dedi.

"Dijitalleşme hızlandı"

Selçuk, şunları söyledi:

"Uzaktan eğitim devri, oluşturduğu zahmetlerin yanında büyük fırsatlar da getirdi. Bakanlığımız tarafından yıllardır gerçekleştirilmeye çalışılan eğitim-öğretim ortamlarının teknolojiyle bütünleştirilmesi çalışmaları için bir kaldıraç vazifesi gördü.

Bakanlığımızın hâlihazırda var olan altyapısı, uzaktan eğitimin başlaması ile daha da güçlendirilerek öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve velilerimiz tarafından daha sık kullanıldı. EBA platformu dünyanın en çok ziyaret edilen eğitim sitesi haline geldi."

"Yüzde 77 iştirak sağlandı"

Uzaktan eğitimde küçük yaş kümesindeki öğrencilerimizde, gelişim seviyesinin getirdiği faktörlere bağlı olarak kimi zorluklar yaşandı. Ortaokul öğrencileri ise uzaktan eğitime daha kolay adapte oldu. Süreci daha kolay yönettik.

Eğitim yılı 1'inci devri prestijiyle; canlı ders düzenleyen öğretmen sayısı toplamı 884 bin 804 oldu. Öğrencilerin bu derslere iştirak yüzdesi, ilkokul düzeyinde yüzde 66, ortaokul düzeyinde yüzde 73, lise düzeyinde yüzde 77 olarak gerçekleşti.

Üst Alt