Son Konu

Kılıçdaroğlu'ndan Seçim Vaadi: 'Suriyeli Misafirlerimizi İki Yılda Memleketlerine Uğurlayacağız'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-43e200af7efa27b9b62b1f6f4d08c2785045bafc.jpg

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları halinde Türkiye'deki 4 milyona yakın Suriyeliyi ülkelerine göndereceklerini söyledi.

CHP önderi görüntüsünde şunları söyledi:

"Sevgili halkım. Suriyeliler ve Suriye konusunu konuşacağız. Resmi sayılara nazaran 3 milyon 600 bin Suriyeli var bizim topraklarımızda. Bilhassa Suriye'ye komşu olan vilayetlerimizde bu yoğunluğu görüyoruz. Hatta kimi vilayetlerimizde Türk vatandaşlarından fazla Suriyeli vatandaşlar var. Önemli şikayetler var. Geçinemeyen işsiz kalan beşerler Suriyelilerden şikayet ediyorlar. Önümüzdeki süreçte çok daha önemli açmazlarla karşılaşabiliriz. Bu sorunu çözmek zorundayız. Bunlar çözemediler. Çözme güçleri de yok. Kapasiteleri de yok. Lakin biz çözeceğiz. İnsani boyutu ile alacağız sorunu ve çözeceğiz. 

Şanlıurfa'da bir sabahçı kahvesine gitmiştim. Oradaki işsiz insanların gelip nasıl iş bulduklarını görmek istemiştim. Sabahçı kahvesinde beşerler oturuyor. Bir kamyon geliyor. Birisi iniyor aşağıya, "15 emekçi 20 işçi" diyor ve binip gidiyorlar. Yaşlı bir adama sen niye gitmedin diye sorduğumda "Benim ailem kalabalık. Günlük 120 lira olabilirse ben fakat gidebiliyorum çalışmaya.  Suriyeliler geldi, çok daha ucuza çalışıyorlar, 50 liraya 60 liraya gidiyorlar. Ben 50-60 lirayla ailemi geçindiremiyorum" dedi. Bu bir sabahçı kahvesinde bana söylenen. Gidin İstanbul'a gidin İzmir'e gidin Kayseri'ye Hatay'a Kilis'e buna benzeri yüzlerce görünüm görürsünüz.

Bu sorunu çözmemiz lazım. Öncelikle Suriye ile ilgilerimizi düzelteceğiz. Büyükelçilikleri açacağız. Ben Avrupa Birliği'ne gittiğimde bana Suriyeli mültecilerden şikayet ettiler. Onlara şunu söyledim. Neden şikayet ediyorsunuz? Mülteciler geldi diye mi? Suriye'de kan gövdeyi götürürken sesiniz çıkmıyordu. Mülteciler Türkiye'ye gelirken sesiniz çıkmıyordu. Ne vakit sizin kapıya dayandılar bağırmaya başladınız. Pekala nasıl çözülecek diye bana sordular. Dedim ki elinizi cebinize atacaksınız. Suriyelilerin yolunu, hastanesini, okulunu her şeyini yapacaksınız. Gerisinden biz Suriyelileri kendi ülkelerine göndereceğiz. 

Irkçılık yapmıyorum. Suriyeliler bizim akrabalarımız fakat onlar doğdukları topraklarda memnun olurlar. Münasebetiyle Suriyeli kardeşlerimizi huzur içinde kendi topraklarına göndereceğiz. İktidar olduğumuzda Suriye konusunu iki yıl içinde çözeceğiz. Kararlıyız ve biz bunu yapacağız."

Üst Alt