Son Konu

Intel, Arc “Alchemist” Ekran Kartlarında TSMC 6nm Üretimini Kullanacak

dadaş

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Intel-Arc-Alchemist-GPU-Ekran-Karti.jpg

Yüksek performansa odaklanan ve oyun için tasarlanan Intel Arc “Achemist” ekran kartlarını büyük bir merakla bekliyoruz. Teknoloji devi, 2021 Architecture Day sunumunda GPU’larla ilgili yeni ayrıntılar verdi.

Resmi bilgilere nazaran DG2 Alchemist ekran kartları, şirketin kendi üretim bantlarından çıkmayacak ve TSMC 6nm (N6) üretim teknolojisi kullanılacak. Bildiğiniz üzere AMD’nin mevcut RDNA2 GPU’ları 7nm (N7) üretimini kullanıyor. Mavi grubun yeni çipleri ise TSMC N6 EUV (aşırı ultraviyole) sürecinden yararlanacak.

TSMC-Intel-Alchemist-GPU-6nm-640x360.jpg

Yeni üretim teknolojisiyle birlikte güç iyileştirmelerinin yanı sıra %18 daha yüksek transistör yoğunluğu sağlanıyor. TSMC İş Geliştirme Kıdemli Lider Yardımcısı Dr. Kevin Zhang, “TSMC, N6 ile çağdaş GPU’lar için ülkü olan optimal bir performans, yoğunluk ve güç verimliliği istikrarı sağlıyor. Alchemist harici GPU ailesinde Intel ile yaptığımız işbirliğinden mutluyuz.” dedi.

Öte taraftan AMD’nin RX 7000 serisi ile birlikte iki farklı mimari kullanabileceğinden bahsetmiştik. Söylentilere nazaran bu seriye ilişkin birtakım alt ve orta sınıf yongalar RDNA 2 mimarisini kullanmaya devam edecek. Lakin üretim tarafında birebir Intel Alchemist ailesinde olduğu üzere TSMC’nin 6nm teknolojisi kullanılacak. Üst seviye RDNA 3 GPU’lar ise (RX 7800 ve RX 7900 gibi) TSMC 5nm (N5) süreci üzerine inşa edilecek.

Üst Alt