Son Konu

Kocaeli Valisi Yavuz'dan Mangal Mesajı Atanlara Yanıt: 'Ülke Yanıyor, Bugün Piknik Günü mü?'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-c66bcf177768e21b87f3c1d610a5c33d9152fc5a.jpg

Vali Yavuz, orman yangınları nedeniyle kentte uygulanan ormanlara giriş yasağı ile ilgili çok sayıda bildiri aldığını belirterek, "Bana özelden gelen bildirileri görseniz. Mangal Allah mangal, piknik Allah piknik. Diyorum ki kardeşim Türkiye yanıyor, bugün piknik günü mü? Orada canlar yok oluyor, külleniyor. 3 gün mangal yapmayıversen ne olur?" dedi.

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Kocaeli Sanayi Odası’nda düzenlenen programa katıldı.

Kimi kentlerde devam eden orman yangınları nedeniyle Kocaeli’de alınan ormanlara giriş yasağını kıymetlendiren Vali Yavuz, mangal konusunda çok sayıda ileti aldığını belirterek, halkı sağduyulu olmaya davet ettiğini söyledi.

Orman yangınları konusunda son derece hassas olduğunu belirten Vali Yavuz, şöyle konuştu:

"Bu hafta içinde cuma gününü kritik olarak görüyorum, hava sıcaklıkları çok yüksek. Münasebetiyle işimize düzgün çalışıyoruz ancak bu yalnızca benim çalışmamla sizin hassasiyetinizle olacak bir iş değil. Toplumun tüm bölümlerinin yardım etmesi lazım. Ya diyorlar ki ‘Ben nerede piknik yapacağım, ben nerede mangal yapacağım?’. Yani 3 gün mangal yapmasan ne olur? Yani 3 gün mangal yapmayıversen ne olur? Bana özelden gelen bildirileri görseniz, yazılanları bir görseniz. Mangal Allah mangal, piknik Allah piknik. Diyorum ki kardeşim Türkiye yanıyor, bugün piknik günü mü? Orada canlar yok oluyor, külleniyor. Artık bir kısım beşerler hissetmiyor bunu zira onların uzağında bir yangın. Yangına bir gidin, yangını bir görün, içinde bir bulunun, ondan sonra bir daha oturup konuşmamız lazım; lakin bu bu türlü olmaz, hayatında hiç orman yangını görmemiş, hiç yangınla uğraş etmemiş insan artık oturuyor, bize ‘Mangal yakacağım’ diyor. Mangalı yakmayıver kardeşim, 1 hafta da yakmayıver."

'Orman kelam konusu olduğunda ferdi özgürlüklerden bahsedilemez'

Ormanlarda kontrollerin sıkı devam ettiğini vurgulayan Vali Yavuz, "Denetimler konusunda netim. Orman kelam konusu olduğunda, insan hayatı kelam konusu olduğunda, burada bireysel özgürlüklerden bahsedilemez. ‘Bireysel özgürlüğüm var benim, ben buraya gelip mangal yapacağım’ diyemez kimse. Güvenlik güçlerine net talimatım budur. Gereken yasal süreçlerin yapılmasını ve uzaklaştırılmasını istedim. Sadece yasal işlem yapılması yetmez, aracına bindirecekler ve oradan uzaklaştıracaklar zira bunu yapmadığınız takdirde söndürmeye çalışıyorsunuz ve söndürmek kolay bir şey değil" dedi.

Üst Alt