Son Konu

Lüks Sitede 'Asgari Ücret Cezası' Adı Altında Kesilen Cezalar İsyan Ettirdi

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-50587501548f3e2ede50374951ebeb839d0167fe.jpg

Tuzla'da 250 dairenin yer aldığı  lüks sitede, süreksiz site idaresinin daire sakinlerine yaptığı sav edilen uygulamalar adliyeye taşındı. Yaklaşık 250 dairenin bulunduğu lüks sitede vatandaşlar, 'Asgari fiyat cezası' ismi altında kendilerine  cezalar kesildiğini, ödemedikleri takdirde çeşitli mazeretlerle araçlarıyla otoparka giremediklerini ve site idaresi tarafından iş yerlerine şikayet mailleri atıldığını lisana getirdi. Yönetimin site içinde daire sakinlerine maske takmamak ve toplumsal araya uymamaktan ceza kestiği, çocukların çimlerde oyun oynamasının da yasak olduğu argüman edildi . Site bahçesinde toplanan yaklaşık 70 kişi alkışlar eşliğinde idaresi istifaya çağırdı.

Tuzla'da bulunan 250 dairelik lüks bir sitede, inşaat firması süreksiz olarak site idaresini üstlendi. Tezlere nazaran, son 3 aydır idarenin yapmış olduğu kimi uygulamalar ve cezalar site sakinlerini canından bezdirdi.

Ceza kesilen daire sakinlerinin avukatı ve site sakini Hakan İnce, "Yaklaşık 40 tane kat malikinin avukatlığını yapıyorum. Burada çok enteresan şeyler oluyor.  Gerçekten  çok fazla insan mağdur. Bilhassa KVKK kapsamında kamera imgelerini alarak insanların şirketlerine mailler atılıyor. Buna ait 3-4 tane dava açtık. Maillerde bu şahıs, toplumsal araya uymuyor yahut taşkınlık çıkarıyor diyor. Kendisine muhalif gördüğü şahısların imajlarını alıp şirketlerine gönderiyor ve bu şahısların terörist ve çete olduğunu yaftalayarak bunların işlerinden atılmasını talep ediyorlar. Bunlar çok önemli suçlamalar, çok önemli suçlar" dedi.

"Sevmediği şahıslara minimum fiyat cezası ismi altında cezalar kesiyor"

Site idaresinin cezaları kesmek ismine bir yetkisi olmadığını kaydeden İnce, "Bu cezaları polis de kesemiyor. Polis arkadaşları çağırdığımız da kendileri de söylüyor. Burada ceza kesme yetkisi büsbütün valiliklerdedir, kaymakamlıklardadır. Site idaresi sokağa çıkma yasağı olsun olmasın kendisine muhalif gördüğü yahut sevmediği şahıslara taban fiyat cezası ismi altında cezalar kesiyor. Bunu Valiliğe de göndermiyor, kendisi tahsil etmeye çalışıyor. Bir kat malikine toplumsal aralığa uymamak ve maskeyle ağzı kapatmamak formunda bir ihtar gönderiyor. Buna ait bin lira ceza kesiyor. Bin liralık cezayı da icraya koyuyor. Kendisini alacaklı görüyor. Bu usulsüzdür, şahısların huzurunu bozma kabahatini da meydana getirmektedir" diye konuştu.

"Ölüm tehditleri alıoruz"

Site sakini Bora Ergünsel ise, "5 kuruş borcu olmayan insanın elektriği, suyu, doğalgazı kesilirse zorla ne hissederse onu hissediyorum. Konutuma huzurla girmek istiyorum diğer bir şey istemiyorum. Fakat her akşam polisle geldiğimiz an kapılarımız açılıyor. Tek meselemiz birilerine itiraz etmek, hesap sormak. Tıpkı halde telefonla tehditler alıyoruz. Vefat tehditleri alıyoruz, siteye sokulamama tehditleri alıyoruz. Kayıtların hepsi mevcut. Meskende koronavirüsten yattığımız bir periyotta bile diğer bir yerde bulunup dükkan bastığımız savıyla mahkemeye verildik. Tehditler ve yıldırma siyasetiyle başımıza gelmeyen kalmadı. Meskende huzurla oturmak isterken günümüz akşamımız daima karakolda geçiyor" biçiminde konuştu.

"Esir kampında gibiyiz"

Sitede oturan Avukat Didem Kasapoğlu, kat maliki olduğu halde haklarını arayamadığını söyledi ve "Asgari fiyat cezası, ismi altında cezalar kesiliyor ve bunları ödemediğimiz takdirde otoparkımıza giremiyoruz. Tıpkı vakitte kovid devrinde su sayaçlarımız idare tarafından sökülüyor, sıcak suyumuz kesiliyor. Kendimizi esir kampında üzere hissediyoruz. Ödediğimiz aidatlar da az aidatlar değil, bin liralara yakın aidatlar. Her ay ne ödediğimizi bilmiyoruz. Bu konuda da natürel hukuk ve ceza olarak birçok yola başvurduk. 250 kat maliki olarak önemli halde mağduruz. Otoparka giremiyorum zira minimum  ücret cezasını ödemedim. Bin lira, iki bin lira, 10 bin liraya kadar cezalar var. Bu tümüyle idarenin keyfi uygulamasına kalmış bir şey. Benim bildiğim yaklaşık 40 daire ceza aldı. Zira kelam konusu kat maliklerinin avukatlığını da yürüttüğümüz için. Bu konuda biz maksat gösterildik. İstanbul Barosu da kimi soruşturmalarda yanımızda müdahil oldu. Yakın vakitte da katledilen avukat meslektaşımızın başına gelenlerin bizim de başımıza gelmesini istemiyoruz" sözlerini kullandı.

Site idaresi hakkında hata duyurusu

Site sakini Avukat Hakan İnci de  yöneticiler hakkında kabahat duyurusunda bulundu.  Söz konusu sitede yaklaşık 1,5  yıldır ikamet ettiğini ve 30'a yakın site sakininin avukatlığını yaptığını belirten Avukat Hakan İnci, emniyetteki tabirinde site idaresinde bir şirketin bulunduğunu ve şirket yöneticisi Nihat Ş'nin  öz oğlunu vekaleten siteye yönetici olarak atadığını argüman etti.

İnci'nin tabirinde “Şahsın aidatlara önemli oranda artırım yapması site ortak alanına çit çekerek işgal etmesi üzerine 30'a yakın kat maliki tarafından bu şahsa dava açılmıştır. Anadolu 8. Hukuk Mahkemesi kelam konusu evrakta hukuka ayrılık tespit edilmiştir. Ayrıyeten bu şahsa ilişkin 42 bağımsız kısım hiçbir aidata katılmamaktadır. Bu ve buna benzeri davaları avukat olarak yürüttüğüm için bu şahıs tarafımı arayarak tehdit etmiştir. Eşime ve bana hakaret etmişlerdir bunlarla ilgili Başsavcılığa sunduğum cürüm duyurusu dilekçesine takipsizlik kararı verilmiştir" dediği öğrenildi.

Cezaların bedelini hesabına istediler

Nihat Ş'nin su saati sökülmesi sorununu konuştukları sırada saldırması ve hakaret etmesi üzerine Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın bu kişiye  'Kamu görevlisine hakaret' kabahatinden dava açtığı belirtilen sözde Avukat İnci “Son bir haftadır seçim tarihi açıklandığından beri idare, dava açan kat maliklerini çeşitli mazeretlerle otoparklara almamaya başlamıştır. İdarenin bu türlü bir yetkisinin olmadığına ait Yargıtay kararlarını da sunuyorum. İdare bilhassa bana, aileme ve kendisine dava açan site maliklerine toplumsal uzaklık, maske takmama üzere cezalar kesmiştir ve bu cezaların bedelini de kendi hesabına istemiştir. Buna ait kesilen cezaları ve buna ait icra takiplerini de ibraz ediyorum. Son günlerde önemli biçimde rahatsızlık yaratan otoparka almama olayı sebebiyle neredeyse her gün siteye polis gelmektedir. Bu konu toplumsal olaylara sebebiyet verecek formda tehlike vermektedir."

Davacı ve şikayetçiyim

Avukat İnci, site araçlarının otoparka alınmaması üzerine araç girişindeki bariyeri iple bağladığını, idarenin kendisinden 'Mala ziyan verme' kabahatinden şikayetçi olduğunu söz ederek, bariyerlere ziyan verilmediği, kendisine iftira atıldığını kaydetti. 

Avukat İnci, sözünde “Site kameralarından takip ederek toplumsal ara maske cezası üzere cezalar keserek kendi namına ve hesabına cebri icra yoluna başvuran huzur ve sükunumuzu bozan ayrıyeten mülkiyetimize girmeyi engelleyen site idaresinde yer alan Nihat Ş', Mehmet Emin Ş ve  Yusuf E'den davacı ve şikayetçiyim" dedi. 

Kelam konusu cürüm duyurusuyla ilgili Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın soruşturma başlatması bekleniyor.

Site idaresinden açıklama

Site idaresi hususla ilgili açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

Üst Alt