Son Konu

Anne babalar çocuklarını eleştiremez

nicebayan

Yeni Üye
Tepkime
2
Web
nicebayan.com
Credits
-1
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Sokaklarda, marketlerin kasalarında, *tiyatrosinemalarda sıklıkla karşılaştığımız manzaralardan biri; çocuk avaz avaz bağırıyor, anne çocuğu tartaklıyor, çocuk sesini daha da arttırıyor… son cümle “aman uff iyi bitmiş al!
…Felaket :(
*
Bulut doğmadan birkaç ay önce kuzenimin bana tavsiye ettiği bir kitap ile tanıştım (15 yıl önce, oysa kitap halen mevcut) Elizabeth Pantley kadar yazılan kitabın adı; Çocuğunuzla İşbirliği Yapabilme
*
Kitabın üstünde şöyle yazıyor;*
*
“Çocuğunuzla Bağırıp Çağırmadan, Azarlamadan, Yalvarmadan Nasıl İşbirliği İçinde Olabilirsiniz?
Olabilir miyiz? Evet olabiliriz
*
Hamileliğim süresinde okumaya başladığım kitap önceleri bana çok bir şey açıklama etmemişti, ama yıllar geçtikçe başucumdan ayıramadığımı ayrım ettim Kitap bir deneme ile başlıyor ve size açık açık nasıl bir ebeveyn olduğunuzu söylüyor
Yöntemler oldukça realist, uygulanabilir ve faydalı Bu yazı baştan sona kitabı da size nasihat etmiş olayım
Bu kitaptan öğrendiğim fazla pozitif şeyden biri de şu; YETKİLİ SENSİN!
*
Yukarıda bahsettiğim anne ve çocuk görüntüsü hemencecik hepimizin başına gelmiş bir koşul ancak manâlı olan bu kaosun nasıl bittiği Zira annenin yetkisinin haberdar olmadığı ve çocuğun kontrolü elinde tuttuğu durumlarda son çoğunlukla;*
“İyi tamam al
*“Sen ne biçim bir çocuk oldun
“Çok yaramazsın, fazla arsızsın
“Beni hiç dinlemiyorsun*
…gibi cümleler ile kazanç
*
Ama bu çocuğun suçu mudur? Çocuk niçin “HAYIR cümlesine dayanıklılık gösterir ?
Biz ne süre “HAYIR cümlesine dayanıklılık gösteririz?*
*
Daha önce EVET ’e dönmüş aynı bir HAYIR varsa veya bunun fiilen evet olması gerektiği konusunda netsek direniriz Çocuk için de durum böyle
*
O vakit ya HAYIR derken iyi düşüneceğiz veya o hayır asla evet olmayacak
Eleştirip, azarladığımız, halinden memnun olmadığımız çocuğu kim bu ülkü getirdi düşündük mü hiç?*
Lütfen içimizden “AnneanneBabaanne ile büyüyor ve çocuğumun her istediğini yapılıyor, çocukta bu yüzden şımarık oldu demeyelim Çocuklarımız bizim aynamız Karakterlerindeki bir fazla şeyi genetik olarak aldıkları bir yana bizim onlara davranışımıza tarafından şekillendikleri gerçeğini bundan böyle ayrım etmemiz gerekiyor
*
Eğer çocuğumuz “HAYIR dememize rağmen bize dediğini yaptırıyorsa, bu şımarık olduğu için yok, biz dingin olduğumuz içindir
*
Eleştirdiğimiz varlık doğduğunda bir hamurdu, onu yoğuran biziz şekerler, orasından burasından çekiştirmeye kalkarsak… neye benzer acaba?
*
Papatya Somer
*
papatyasomer@milliyetcomtr
instagramcompapsmood
*

Üst Alt