Beyaz Delikler Gerçekten Var Mı?

yaprak0135

Webmaster
Yönetici
Yetkili
Katılım
13 Nis 2018
Mesajlar
251,598
Tepkime puanı
7
Puanları
1,075
Yaş
31
Konum
Türkiye
Günümüzde az sayıda bilim insanı beyaz deliklerin varlığına inanıyor. Fakat elimizde beyaz delikler hakkında kabul edilebilir hiçbir şey yok. Peki beyaz delikler gerçekten var mı?


Öncelikle beyaz delik nedir sorusundan başlamamız gerekiyor. Beyaz deliğin ne olduğunu anlayabilmemiz için de kara deliklerin ne olduğunu bilmemiz gerekiyor, çünkü beyaz delikler kara deliklerin tam tersidir. Kara delikten kısaca bahsetmek gerekirse, kara delikler kütleleri devasa boyutta olan ve her cismi kendisine çekebilen muazzam yapılardır. Kara deliğin oluşması için çok çok büyük kütleli yıldızların nova patlamasıyla ölmesi gerekir. Böylece ölen yıldızın geride bıraktığı gölge kara deliği oluşturur.

Beyaz deliğin nasıl oluştuğu hakkında bir teori yok fakat beyaz delik kara deliğin tam tersidir. Kara delik kendisine yaklaşan her şeyi muazzam bir enerji ile içine çekebilirken, beyaz delik ise kendisine hiçbir şeyi yaklaştırmıyor aksine büyük bir güçle ittiriyor.


Bir çok bilim insanı beyaz deliklerin varlığına karşı çıkıyor ve çok haklı gerekçeleri var. Çoğu bilim insanına göre beyaz deliklerin varlığı termodinamik yasalarıyla çelişiyor ve bugüne kadar evrende beyaz deliklere ait hiçbir kanıt bulunamadı. Fakat bazı şüpheli olaylar var, bilim insanları 2006 yılında uzaydan çok garip bir patlama sinyali aldılar ama bu kadar muazzam bir patlamanın olduğu bölgede bir yıldız yoktu. Herhangi bir yıldızın ya da gökcisminin olmadığı bir bölgede bu denli bir patlamanın olması o dönemdeki bilim insanlarında beyaz delik şüphesi yaratmıştı. Bunun gibi bir kaç örnek daha var fakat kara deliklerin olduğundan ne kadar eminsek beyaz delikler konusunda da o kadar şüpheciyiz.


Beyaz deliklerin olmayacağına dair başka sağlam bir iddia daha var. Beyaz delik dediğimiz şey bazı bilim insanlarına göre başka bir evrendeki kara deliğin çıkış noktasıdır. Mekanizma şu şekilde işliyor, paralel bir evrendeki kara delik tüm enerjiyi, bilgiyi (bilgiden kasıt madde, çünkü bir karadeliğe madde olarak yaklaşmanız imkansız) kendi içine çekerken, beyaz delik de o bilgi ve enerjiyi başka bir evrende dışarı püskürtüyor. Bu mekanizma beyaz delik savunucularının uzun zaman elinde tuttuğu bir argümandı fakat bilim insanları kara delikler hakkında yaptıkları gözlemlerin sonucunda bu argümanı çürüten bir çok etkenle karşılaştılar. Günümüzde modern teknoloji ile bir kara deliğin başka cisimlerden enerji ve madde çaldığı durumlarda nasıl değişiklikler gösterdiğini keşfedebildik. Burda öğrendiğimiz şey ise, kara delikler çevrelerinden enerji ve madde yuttuğunda kütleleri artıyor. Yani kara delikler yuttukları enerji ve maddeleri başka bir tarafa götürmüyor aksine kendi bünyelerinde tutuyorlar.


Yani beyaz deliklerin olduğunu savunan az sayıda bilim insanı olduğu gibi olmadığını savunan çok fazla bilim insanı var.

Peki sizce beyaz delikler gerçekten var mı? Fikirlerinizi belirtmeyi unutmayın.
 
Üst