Son Konu

Karakter

bilgiliadam

Yeni Üye
Tepkime
23
Credits
-6
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Kişilik Kişilik terimi bazan kişilikle (bkz) eş anlamda kullanılır, fakat daha bakımlı bir anlamda, kişiliğin başkaları tarafından, sosyal, ahlak veya moral kriterlerle ilgili olarak değerlendirilen görünüşleri anlamına kazanç Bu Nedenle, bir kişinin karakter yapısı, o kişinin sosyal ortama düzen biçimini belirleyen nispeten dengelenmiş, açıklanmış, organize ve integre güdüler, tutumlar, değerler, savunma mekanizmaları ve güdüsel anlatım yollarını kapsar Organizasyon ve integrasyon derecesi, kişinin şahsiyet «gücünü» belirlerKarakter yapısı, nevrozun etyolojisini açıklayıcı bir kavram olmuş ve kişilik nevrozlarıyla sitüasyon nevrozları aralarında fark yapılmıştır Özellikle psikanalitik teori, nörotik karakterin önemi üstünde durur Şahsiyet, bir öğrenme proçesiyle, fakat toplumsal anlamda bir öğrenme proçesiyle edinilir Sosyal psikologlar ve sosyologlar, toplumun benimsediği tavır biçimlerini ve değerleri kişinin öğrenmesi proçesi için sosyalizasyon terimini kullanmaktadırlar Bu bilim adamlarının hepsi, bu herif öğrenmenin en fazla toplumdaki enerjik ve nüfuzlu kişilerle toplumsal müşterek ilişki yoluyla sağlandığı konusunda hemfikirdirler Bu Nedenle, yetişkinler yeni bir ortama uymaya daha yatkın olduklarından, sosyalizasyon terimi genelde çocuklar için, bilhassa de ailelerin çocuklara uyguladıkları eğitim anlamında kullanılmaktadır Tutum üzerinde duran psikologlar, sosyalizasyonu ve sonucundaki şahsiyet oluşumunu adi öğrenme proçesleri ve bilhassa ailenin çocuk üstünde kurduğu ödüllendirmecezalandırma sistemiyle açıklamaktadırlar; gerçi, taklidin (bkz) ve sosyal bir modele öyle ya da böyle benzemeye çalışmanın da, kişilik oluşumu bakımından fazla önemli olduğunu ileri sürmektedirler Freud'cu (bkz) Teori, kişinin aile değerlerini benimseyerek bir süperego (bkz) edindiği idantifikasyon (bkz) kavramını ileri sürerek bir adım daha atmıştır Psikanaliz yönteminde, hem çocuğun gelişiminde kritik olgunlaşma aşamaları olduğu ve libidonun (bkz) (erotik enerji) o aşamaya özgü belirlenmiş faaliyet ve nesnelere yöneldiği üstünde durulmaktadır Oral, anal, fallik ve genital aşamalar tanımlanmıştır Bu aşamalardan birinde, emin bir çeşit libidonun kalıcı olarak yerleşmesi anlamına gelen fiksasyonlar (bkz) oluşabilerek, kişilik yapısını etkiler ve bu fiksasyonlar nörotik bozukluğun karakteristiği olan regresyonun (bkz) (yâni, daha çocukça bir tavır biçimine ve emosyonel tepkiye dönüş) derecesini belirler Böylece, anal şahsiyet yapısı bildiren bir yetişkinin ukalâ, pinti, geçimsiz ve obsesyonel olduğu ileri sürülmektedir Bu gibi özelliklerin, gelişimin anal aşamasında, çocuğun tuvalet eğitimine ailenin müdahale etmesi ve dolayısıyla çocuğun duyduğu zevk ve gösterdiği tepkinin kalıntıları olduğu düşünülmektedir  

Üst Alt