Son Konu

Çalışanına Şiddet Uygulayarak Tecavüzle Tehdit Eden Patron Serbest Kaldı

yasuo

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-e92b2c8be5a8cf8b14438aa4bd762cdf1c445df9.jpg

Maden mühendisi Canan Tosun, Marmara Adası’nda çalıştığı maden şirketinde patron Fatih Uygun tarafından dövüldü, cinsel şiddet ve vefatla tehdit edildi. Hücum anları güvenlik kameralarına yansıdı. Genç mühendis için toplumsal medyada çok sayıda paylaşım yapılırken Maden Mühendisleri Odası da Canan Tosun’un yanında olduklarını belirterek, "Şiddet uygulayan Fatih Uygun derhal tutuklansın" daveti yaptı.

Tosun, darp raporu almak için gittiği hastanede çektiği görüntüde maruz bırakıldığı şiddeti anlattı.

"Bütün kapıları kilitledikten sonra yumrukla saldırdı"

Manzaralarda sol kolunun alçıya alındığı ve yüzünde morluklar olduğu görülen Canan Tosun, “Fatih Uygun tarafından, evvelki gün tartıştık, tartışmamızın akabinde sonraki gün beni fabrikada yalnız yakaladı. Ve fabrikada yalnız yakaladıktan sonra bütün kapılar kilitledi. Bütün kapıları kilitledikten sonra birinci evvel geldi ve bana yumrukla saldırdı” dedi.

Fatih Uygun'un akabinde kendisini yere yatırdığını ve cinsel şiddet uygulamakla tehdit ettiğini söyleyen Canan Tosun, şiddetin devamını anlattı:

“Ben oradan zorla kaçtım ve onun dayısı camları kırıp içeri girip beni kurtardı. Sonra fabrikanın önünde çamurlara düştüm. Çamurlara düştüm ve arabayı üstüme sürdü beni öldürmek için. Beni bıçakla kovaladı. Fabrikanın içine girdim işletmeye. İşletmede de, bütün çalışanlar beni onun elinden alamadı. Savcılık onu hür bırakmış. Ben rapor almaya çalışıyorum."

Maden Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi de yaptığı açıklama ile Tosun’un yanında olduklarını belirterek, "Şiddet uygulayan F. U. derhal tutuklansın" daveti yaptı.

"Marmara Adası’nda bir mermer ocağında çalışan İstanbul Şube bayan üyemiz Maden Mühendisi Canan TOSUN işvereni tarafından darp edilerek şiddete maruz kalmıştır.

Canan TOSUN darp raporu alarak savcılık sözünü vermiş, lakin şiddeti uygulayan Fatih UYGUN tutuklanmak yerine özgür bırakılmıştır. 

Ülkemizde son yıllarda giderek artan ve yüklü olarak bayanı amaç alan şiddet ne yazık ki işyerlerine de sıçramış, işyerinde yaşanan şiddet için de “cezasızlık” uygulaması kelam konusu olabilmiştir. 

TMMOB Maden Mühendisleri Odası olarak, üyemiz Canan TOSUN’un yanında olduğumuzun, kendisine uygulanan şiddette sorumluluğu bulunan bireylerin gereken cezayı almaları için elimizden geleni yapacağımızın bilinmesini istiyoruz. Toplumsal alanda artan şiddetin bir yansıması olarak değerlendirdiğimiz işyerinde yaşanan işveren şiddetini kınıyor, şiddet uygulayanlara yönelik cezasızlık uygulamasının son bulmasını talep ediyoruz. "

Genç mühendisin maruz kaldığı şiddet inançlı kamerasında

Canan Tosun'un maruz kaldığı şiddete reaksiyon gösterenler, saldırgan patronun tutuklanmasını istiyor

Üst Alt