Son Konu

Intel, Üretim Teknolojilerinde İsimlendirmeyi Değiştiriyor

teknolojiuzmani

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
Intel-Yari-Iletken-Cip-Yonga.jpg

Intel, bildiğiniz üzere yarı iletken üretimini kendi fabrikalarında yapıyor ve işlemcilerini kendisi üretiyor. Hatta mavi takımın 10nm ve 7nm sürecinde ciddi sorunlar yaşadığını biliyoruz. Şimdi ise üretim teknolojilerinde bazı yeni isimlendirmeler yapmaya karar verdiler.

Intel-Uretim-Teknolojileri-10nm-7nm-5nm-640x360.jpg

Teknoloji devinin önceden duyurduğu 2 üretim tekniğinin adı değişti ve ayrıca 2023-2024 için yeni bir yol haritası açıklandı. 10nm Enhanced SuperFin, bundan böyle Intel 7 olarak adlandırılacak. Intel, bu tekniğin 10nm SuperFin‘e göre watt başına %10 ile %15 performans artışı gösterdiğini belirtiyor. Ayrıca bu üretimin Alder Lake ve Sapphire Rapids için kullanılacağını da ekleyelim.

Intel 4 isimlendirmesine gelirsek, bu isim artık 7nm üretimi için kullanılacak. Yarı iletken üreticisi, burada EUV (extreme ultraviolet lithography) litografisini kullanacağını ve Intel 7’ye göre watt başına %20 performans artışı sunulacağını söylüyor. Intel 4 geliştirmelerinden faydalanan ilk çipler ise Meteor Lake ve Granite Rapids adını taşıyacak. Mavi ekibin ayrıca 2023’ün ikinci yarısında Intel 3 teknolojisini tanıtması muhtemel. Burada ise watt başına performansta %18’lik bir artış bekleniyor.

Intel-Uretim-Teknolojileri-10nm-7nm-5nm2-640x360.jpg

Daha da ileriye gidecek olursak 20A üretimi, 2024’ün ilk yarısından itibaren yenilikler sağlayacak. A eki, nanometre boyutunun 0.1 metrik birimi olan angstrom anlamına geliyor. Böylece transistör ara bağlantıları için RibbonFET ve PowerVia inovasyonu olarak bilinen yeni bir transistör mimarisi kullanılmaya başlayacak. Öte yandan bu isimlendirmeyi muhtemelen “2nm” isminin yerine kullanacağız. Ancak Intel’in bu gelişmiş teknolojiyi hangi Intel ürünlerinde kullanacağını bilmiyoruz.

Intel-Uretim-Teknolojileri-10nm-7nm-5nm3-640x360.jpg

Intel, aslına bakarsanız yalnızca AMD’ye değil, aynı zamanda NVIDIA, Qualcomm ve Apple gibi devlerle de mücadele ediyor. Bu nedenle yarı iletken üretiminde karşılaştığı sorunları aşmaları oldukça önemli. Öyle ki yeni gelişmelere bakarsak Intel tarafında işler yolunda gidiyor ve kapsamlı bir yol haritası görüyoruz.

Üst Alt