Son Konu

İstanbul'daki Onur Yürüyüşü'nde Polislerin Önünde Dans Eden Alman Konuştu: 'Korktum ama Ben Yalnız Değildim'

morfeus

Yeni Üye
Tepkime
0
Credits
0
Geri Bildirim : 0 / 0 / 0
s-e576957a7aae0bdaae0564676283bcbd3953c325.jpg

26 Haziran’da İstanbul Taksim’de düzenlenen 19. Onur Yürüyüşü'nde polislerin önünde dans eden, dünyaca ünlü şarkıcı Madonna’nın manzaralarını paylaştığı Alman müzikçi ve kelam yazarı Liana Georgi konuştu. Bir bayan ve  LGBTİ+ olarak Türkiye’de ömrün sıkıntı olduğunu söyleyen Georgi, "Korktum lakin ben yalnız değildim, bir sürü bireydik. Ve dedim ki hayır, yürüyoruz. Umut ve aşk var" dedi.

İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü'nde polislerin önünde dans ederek yürüyen Alman sanatçı Liana Georgi olay anına ait olarak konuştu.

Georgi korktuğunu fakat yalnız olmadığını bildiğini tabir ederek, "Çok fazla polisi görünce şaşırdım ve biz yalnızca yürüyoruz bu nasıl bir sorun olabilir diye düşündüm. Elbette ben de korkuyordum. Fakat önüme bakınca çok hoş bir görünüm vardı. Yalnız değildim" dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Tuba Özer'e konuşan, Almanya’da psikoloji eğitimi gören Georgi,  “Türkiye bana umut, aşk, arkadaşlık ve aile verdi. Çok mutluyum” dedi.

Georgi Türkiye'de bir bayan ve LGBTİ olarak hayatın güç olduğunu da kelamlarına ekledi.

'Ben değişime sahiden inanıyorum'

tvdownloaddw-a.akamaihd.net
Georgi, Onur Yürüyüşü sırasında yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Çok fazla polisi görünce şaşırdım ve biz yalnızca yürüyoruz bu nasıl bir sorun olabilir diye düşündüm. Her sokakta polis vardı. Aslında yürüyüşüm çok anlık gelişti. Hava çok sıcaktı ve yavaş yürümek istedim ve bir biçimde polisler de beni dinlediler. Başta bana müdahale etmediler. Bunda yabancı olmamın hissesinin olduğunu düşünüyorum. Fakat ben de itildim ve darp edildim. Elbette ben de korkuyordum. Lakin önüme bakınca çok hoş bir görünüm vardı; Cihangir Caddesi boyunca yürüyen LGBTİ+lar... Ben yalnız değildim, bir sürü bireydik. Ve dedim ki hayır, yürüyoruz. Umut ve aşk var. Ben değişime hakikaten inanıyorum."

'Tek emelimiz basın açıklamamızı okuduktan sonra yürümek ve dağılmaktı'

Onur Haftası Komistesi'nden Ceren Kalay ise , “Biz de bu ülkenin vatandaşıyız. Hak adalet ve eşitlik istiyoruz. Ve ayrımcılığa ne kadar çok uğradığımızı insanların görmesini istiyoruz”

Kalay, “Tek emelimiz basın açıklamamızı okuduktan sonra yürümek ve dağılmaktı. Bu yürüyüşün isminin Onur Yürüyüşü olmasının bir manası var. Biz bütün renklerimizle, buradayız, varız demek için yapıyoruz. Biz yalnızca var olmaya çalışıyoruz. Türkiye’de doğmuş, hür ve eşit olması gereken beşerler olarak bizim protesto hakkımız var. Büsbütün barışçıl olan bir aksiyonun nasıl makûs bir tarafı olabilir ki” diye sordu.

Üst Alt